Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

XII. konference český škol v zahraničí
Foto: ČŠBH
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

XII. mezinárodní konference českých škol v zahraničí

 

30. července proběhnul XII. ročník mezinárodní konference českých škol v zahraničí - letos poprvé on-line. Akce se již tradičně koná pod záštitou ministra zahraničních věcí a završuje Týden češtiny ve světě, který byl letos rovněž přesunut do kyberprostoru.

Konferenci v předtočených spotech pozdravili předseda stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dana Prudíková a zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký

Zvláštní zmocněnec J. Krátký poskytl účastníkům konference souhrnnou informaci věnovanou hlavním oblastem činnosti svého oddělení v roce 2020 a vyzdvihl hlavní výzvy tohoto roku. V rámci kulatého stolu odpověděl na konkrétní dotazy ze strany krajanů-učitelů, které se týkaly dvou hlavních oblastí: možností posílení pozice českého jazyka v zahraničí (Německo) a stavu přípravy korespondenčních voleb pro Čechy v zahraničí v r. 2021. Dále představil významné iniciativy Čechů, kteří chtějí přispět k posílení výuky českého jazyky v zahraničí. Mezi ně patří Martin Petiška, sám profesor, spisovatel a současně syn známého českého spisovatele pro děti i dospělé Eduarda Petišky, který nabídl prostřednictvím zvláštního zmocněnce svou aktivní účast na rozvoji českého jazyka u dětí krajanů v zahraničí.

 

.