Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

UJOP
Foto: ZKZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení letošního ročníku Metodického kurzu českého jazyka pro učitele z řad krajanských komunit

 

Dne 24. srpna se v Koleji Arnošta z Pardubic Karlovy univerzity v Praze uskutečnilo slavnostní zahájení letošního ročníku Metodického kurzu českého jazyka pro učitele z řad krajanských komunit.
 

Zahájení kurzu se spolu s dalšími zástupci MZV, MŠMT, DZS, UK a ÚJOP zúčastnil i zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký. Ve svém projevu ocenil plnou účast na kurzu (20 frekventantů) a skutečnost, že se jej i přes vážné potíže spojené s COVID-19 podařilo uspořádat prezenční formou . Zkušenosti ukazují, že kurz je mimořádně přinosný nejen z pohledu zvyšování odbornosti, ale i další motivace vyučujících z řad krajanů.

Zajímavá a plná nových nápadů byla i bezprostřední komunikace zvláštního zmocněnce s účastníky kurzu po skončení oficiální části zahájení. Ta se týkala současných obtíží, ale i dlouhodobých nevyřešených otázek ve věci korespondenčních voleb, občanství a další integrace. Podnětná byla i nejrůznější aktuální témata z krajanské agendy z jednotlivých zemí (Kanada, Austrálie, Velká Británie, Francie, Španělsko, Latinská Amerika, Bosna a Hercegovina).

Letošního ročníku se z důvodu nejrůznějších restrikcí kvůli COVID-19  účastní především zástupci z evropských zemí. Kromě Evropy je nicméně poměrně početné zastoupení z Kanady (4). Přítomni jsou také dva vyučující z Austrálie. Naopak USA je zastoupena tento rok jen jednou účastnicí. Kurz bude probíhat v následujících dvou týdnech ve školicím centru UJOP v Hostivaři. Ukončení kurzu proběhne tradiční formou vystoupení jednotlivých účastníků dne 4. září.

.