Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zapojení českých krajanů v Neapoli do natáčení pořadu České televize na Capri

 

Ze spolupráce s českými krajany v zahraničí může vzniknout řada zajímavých projektů. Což platí dnes, stejně jako před 100 lety. Tuto zkušenost učinil již v roce 1921 první prezident Československa T.G.M. při jeho prvním ozdravném pobytu na Capri, kdy se po svém příjezdu mohl s plnou důvěrou svěřit do péče tehdejších Čechů žijících v Itálii, kteří mu připravili nejen uvítání, ale pro jeho pobyt zajistili nejkvalitnější služby i důležité politické kontakty pro významná setkání během jeho pobytu

Možná právě vzpomínka na tuto tradici přispěla v říjnu 2020 k propojení mezi českými krajany a štábem České televize natáčejícím v oblasti pořad věnovaný místním zajímavým historickým stopám a samozřejmě bohaté italské kulinářské tradici.

I vzhledem k blížícímu se stému výročí v roce 2021 bude část natáčení na ostrově Capri věnována také stopám, které zde zanechal nejen T.G.M.při svých četných návštěvách ostrova, ale např. také Václav Havel, který zde v roce 1990 převzal cenu Premio Malaparte, u jejíhož zrodu stál spisovatel Alberto Moravia.

Krajané na Capri rovněž připravují, pokud to pandemická situace umožní, v příštím roce koncert s připomínkou 100. výročí prezidentského pobytu T.G.M. na ostrově.

.