Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Grulich
Foto: Archiv T. Grulicha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel bývalý předseda Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich

 

Senátor za Prahu 12 v letech 2006-2018  Tomáš Grulich zemřel 8. srpna ve věku 69 let. Coby dlouholetý předseda Stále komise Senátu Parlamentu ČR pro krajany žijící v zahraničí prosazoval korespondenční volby, které by usnadnily Čechům v zahraničí participaci na českém politickém životě. 

Tomáš Grulich vystudoval na FF UK historii a etnografii a své původní povolání nezapřel ani během svého politického působení - ať již jako zastupitel MČ Prahy 12 nebo coby senátor a dlouholetý předseda Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí.  Snaha o zlepšení vztahů k Čechům v zahraničí se stala jeho posláním, které neúnavně naplňoval do posledních chvil svého života, a to i po opuštění senátorského křesla v r. 2018. Jeho snem bylo, aby český národ pochopil, že i krajané jsou jeho nedílnou součástí. Po Jaroslavu Kuberovi ztrácejí čeští krajané v Tomáši Grulichovi dalšího vlivného přítele a zastánce.

Poslední rozloučení s Tomášem Grulichem se uskutečnilo dne 13. srpna 2020 v písecké obřadní síni Lesního hřbitova. Pohřbu se za MZV ČR zúčastnil zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký a bývalý zvláštní zmocněnec pro krajany, velvyslanec Stanislav Kázecký. Také ve smutečním projevu, který přednesl bývalý velvyslanec ČR a osobní přítel zesnulého Václav Hubinger, bylo zdůrazněno, že s Tomášem Grulichem odchází jedna z největších osobností krajanské politiky této země.

.