Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel významný český krajan, uznávaný šachový velmistr světové úrovně, Lubomír Kaválek

 

Lubomír Kavánek patřil do generace emigrantů v roce 1968. Sovětská okupace jej zastihla na turnaji v Polsku, ihned se rozhodl pro emigraci a zamířil odtud do západního Německa. Po dvou letech, v roce 1970, se nakonec rozhodl žít v USA. V této zemi pak svobodně zúročil svůj šachový talent a stal se celkem třikrát mistrem USA. Svou novou zemi rovněž reprezentoval na několika šachových olympiádách.

Velmi úspěšně se zhostil i role sekundanta a trenéra největších světových hráčů jako byl Američan Bobby Fischer nebo Brit Nigel Short. Oba dva hráče trenérsky vedl v průběhu světových šachových finále právě proti Sovětům, ať již v souboji Bobbyho Fischera s Borisem Spasským v Rejkjaviku 1972 nebo v případě Nigela Shorta proti Garrymu Kasparovovi v Londýně v roce 1993. Jeho celoživotní šachové úspěchy byly oceněny uvedením do americké  šachové síně slávy v roce 2001 a následně  i do světové Šachové síně slávy.

Kromě šachu se Lubomír Kavánek aktivně věnoval i žurnalistice. Literární činnosti se věnoval již  v Československu. V emigraci pracoval nejprve pro Hlas Ameriky a v USA pro The Washington Post.

Lubomír Kaválek na svou vlast nikdy nezapomněl a dle svých možností podporoval úsilí o návrat svobody do vlasti. Po roce 1989 se do Československa, a později České republiky, často vracel a podílel se i na organizaci šachového turnaje v Praze v roce 1990, který zahájil Václav Havel.

Lubomír Kavánek zemřel v lednu 2021 ve věku 77 let v Restonu, poblíž Washingtonu.


.