Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti se zúčastnil VIII. sjezdu Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký se ve dnech 17. - 19. května zúčastnil VIII. sjezdu Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku. Ten se konal v severorumunském městě Oradea a Českou republiku zde zastupoval také velvyslanec ČR v Rumunsku Vladimír Války.

Rumunsko patří k zemím, ve kterých česká a slovenská menšina působí pod jednou zastřešující organizací. Svaz zastupuje zájmy téměř osmdesáti krajanských spolků Čechů a Slováků z celého Rumunska, z čehož je aktuálně sedmnáct spolků českých, a to především v tzv. rumunském Banátu. Nicméně Svaz i jednotlivé spolky fungují na demokratickém principu, takže Češi jsou členy i těch spolků, které jsou většinově slovenské. Regionální hranice tak nelze v případě českých a slovenských krajanů zcela přesně vymezit.

Sjezd, který se koná jednou za čtyři roky a kde dochází k volbě nového vedení Svazu, je důležitým momentem nejen pro veřejný audit výsledků činnosti za minulé období, ale především pro nastavení personálních vazeb i ustanovení koncepčních směrů v činnosti na další čtyři roky. Letošní VIII. sjezd byl výjimečný tím, že poprvé za dobu existence krajanského svazu postavili i Češi pro volbu budoucího předsedy svého kandidáta, kterým byl Štefan Bouda. Přestože český kandidát mandát nakonec nezískal, byla jeho kandidatura vnímána pozitivně i slovenskými kolegy jako projev aktivního zájmu o dodání nové dynamiky v řízení Svazu, kterou ostatně Štefan Bouda specifikoval i v dalších návrzích na změnu stanov.

Zvláštnímu zmocněnci pro krajanské záležitosti poskytla účast na VIII. sjezdu jedinečnou příležitost k získání bližšího náhledu na řízení vnitřního chodu Svazu a pochopení klíčových procesů rozhodování. Na okraj hlavního programu sjezdu jednal J. Krátký v užším společenství českých předsedů o společných plánech a potřebách jednotlivých spolků v Rumunsku pro příští léta. Ještě v době sjezdu se podařilo nejen identifikovat klíčové body příští spolupráce, která má pět témat, ale i dohodnout předběžnou strategii této společné práce. Předseda skupiny českých spolků Štefan Bouda pozval zvláštního zmocněnce k návštěvě krajanů přímo v Banátu na začátku druhé poloviny roku, kdy se zde koná nejvíce společenských a kulturních akcí. 

Sjezd Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku

Sjezd Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku

.