Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti navštívil českou krajanskou komunitu v Pittsburghu a v New Yorku

 

Ve dnech 30. května až 5. června 2019 se zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti účastnil v doprovodu předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery cesty za krajanskými organizacemi v  USA. V Pittsburghu vystoupil na VIII. Konferenci českých školy v Severní Americe s projevem na téma proměny českého krajana od roku 1989. Představil nové tendence ve vývoji krajanských spolků v zahraničí a vyzval krajany k aktivní spolupráci při přípravě nové koncepce v rámci nového pětiletého plánu krajanské podpory na léta 2021-2025.
 

Na konferenci v Pittsburghu se sjeli čeští učitelé z celých Spojených států a  Kanady. Za osmiletou existenci pořádání Konference se počet účastnících škol více než šestinásobil. Z České republiky se konference, kromě smíšené delegace Senátu a ministerstva zahraničních věcí, zúčastnily rovněž odborné pracovnice Ústavu jazykové přípravy z Karlovy univerzity (UJOP UK).

Na okraj zmíněné konference se česká delegace  v Pittsburghu také setkala se zástupci současné české krajanské obce žijící v této oblasti, a rovněž si připomněla bohatou českou a slovenskou historickou přítomnost v tomto městě při návštěvě památných míst, jakými jsou např. místo podpisu Pittsburské dohody z 31. května 1918, světoznámé muzeum Andyho Warhola nebo Československá národní síň na Pittsburské univerzitě v budově známé jako Katedrála vzdělání.

Jediným místem, připomenutí si slavné a zcela nedávné české stopy v Pittsburghu, jehož návštěva se do programu už nevešla, byl hokejový stadión Pittsburgh Pinquins. Právě  v tomto týmu startovala v minulých letech celá plejáda českých jmen, jako například Martin Straka, Jaromír Jágr, Petr Nedvěd, Jiří Hrdina nebo trenér české hokejové reprezentace Ivan Hlinka. Jak se delegace přesvědčila při dalších formálních i neformálních příležitostech, tato jména zůstávají stále přítomná v paměti pittsburských občanů a dodnes pomáhají budovat dobré jméno ČR a české krajanské přítomnosti v tomto městě.

K důležitému bodu cesty patřilo rovněž setkání s českou honorární konzulkou v Pittsburghu paní Karol Hochman.

Rovněž v New Yorku navštívila česká delegace českou školu v Astorii a setkala se s nejvýznamnějšími osobnostmi největších současných krajanských organizací v New Yorku, ke kterým patří především Bohemian Citizens‘ Benevolent Society of Astoria a manhattanská Bohemian Benevolent & Literary Association (BBLA), která se zásadním způsobem podílí na provozu České národní budovy na 73 av.

Zvláštní zmocněnec se nad hlavním program návštěvy individuálně sešel se zástupci mladé krajanské komunity, a také se zástupkyní společnosti Society for the History of Czechoslovak Jews paní Evou Derman nebo zástupkyní pro Společnosti pro vědy a umění, Czech Matters, paní Zuzanou Halsey. Rozhovory se týkaly stavu krajanských aktivit a možnosti obohacení programů českých spolků.

Pittsburgh

Pittsburgh

Pittsburg

Pittsburg

 

Pittsburg

Pittsburg

 

Národní síň

Národní síň

.