Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Festival Banát 2019
Foto: festivalbanat.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti v Banátu

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký  navštívil ve dnech 16. až 23. srpna 2019 české krajany v srbském a rumunském Banátu při příležitosti konání série krajanských akcí a letních slavností.Historická česká komunita je v oblasti usídlena již od první poloviny 19. století a je soustředěná po obou březích toku Dunaje.
 

Srbsko

V Bělehradě zmocněnec jednal dne 16. srpna s předsedou České besedy Bělehrad Milanem Fürstem, který je obecně považován za odborníka na krajanskou problematiku, navštívil historickou budovu spolku, která má pro krajany důležitý symbolický význam, ale která s sebou z historie přináší také řadu problémů. V doprovodu českého velvyslance v Srbsku Tomáše Kuchty a zástupce českého investora se následně v Bela Crkvi, města se sídlem Národní rady, setkal s česky hovořícím starostou města Darko Bogosavljevicem. Z jednání na radnici vyplynul velký zájem města získávat pro oblast nové investory. Pro Čechy žijící v této oblasti je příznivou zprávou, že o oblast projevují zájem rovněž čeští investoři a jejich přirozené preference při hledání zaměstnanců směřují mezi česky hovořící obyvatele. Při následné účasti na tradičním české folklorní a gastronomické akci v obci Češko Selo se zmocněnec setkal se zástupci téměř všech českých krajanských organizací působících v Srbsku. Mezi hlavními hosty akce nechyběla předsedkyně zastřešující organizace České národní rady v Srbsku Ljiljana Stehlíková.

Velkou podporou pro udržení národní jazykové i kulturní tradice v oblasti je přítomnost vyslaného českého učitele, který dělí svoji práci mezi pět obcí. Svoji významnou roli hraje i zájem o tuto oblasti u českých turistů. Množství hostů přímo z Čech a Moravy na samotné akci to je dokládá. Mnozí sem přijíždějí opakovaně. Mezi letošní hosty z vlasti, kromě naší oficiální delegace, patřila také delegace zastupitelů jihomoravského kraje. Přítomnost návštěvníků přímo z Čech a Moravy dokresluje českou autenticitu tradic uprostřed Balkánu a cena za nejlepší guláš je pak už jen opravdu jakousi třešničkou na dortu. Novinkou letošního ročníku populární Paprikašijády v Češkom Selu bylo jednodenní programové propojení s Festivalem Banát 2019, konaném doposud jen v sousedním Rumunsku.

 Čtvrtým navštíveným srbským městem s českou přítomností byla Kruščice, kde cca třetina obyvatel se hrdě hlásí k české národnosti a je to vidět i architektuře domů. V tomto městě se úspěšným propojením aktivit české komunity a města podařilo v posledních letech realizovat nejen výstavbu lehké sportovní haly u místní školy, ale také např. zapojení českých technologií při výstavbě čističky nebo zásobování pitnou vodou. Etnomuzea zaměřená na české tradice našich předků jak v Kruščici, tak v Češkom Selu jen dokládají upřímný zájem místních lidí o zdokumentování české krajanské kulturní svébytnosti v této oblasti. 

Rumunsko

V Rumunsku navštívil zvláštní zmocněnec postupně velkou většinu českých obcí a měst v oblasti: Nová Moldava, Gernik, Svatá Helena, Bígr, Rovensko, Coronini, Eibenthal, Dubová, Oršava a hlavní město župy Drobeta Turnu Severin. Ve všech zmíněných městech jednal s představiteli místních krajanských organizací, starosty obcí a měst, předsedou župní rady, vedoucími představiteli jednotlivých oblastí místní samosprávy, vyslanými i místními učiteli, faráři, ale především se samotnými Čechy v Banátu, obyvateli místních obcí.

Řada místních svátku, ať již se jednalo o sraz rodáků v Gerniku nebo posvícení ve Svaté Heleně, možnost účasti na mších v kostelích poskytla zmocněnci řadu neformálních příležitosti hovořit přímo s obyvateli českých vesnic. Velmi inspirativní v tomto směru byla i návštěva v sousední srbské obci na rumunském území Svinica, kde starosta obce hovořil o velmi podobných oblastech společného zájmu mezi Čechy a Srby v Rumunsku a projevil zájem na bližší a intenzivnější spolupráci jeho obce s českými obcemi, a to především pro blízkost kultury a pohledu na fungování veřejné správy a samosprávy. Vyvrcholením cesty do Banátu byla účast zvláštního zmocněnce na tradičním populárním hudebním festivalu Banát 2019, které ho se zúčastnilo jeden a půl tisíce návštěvníků z České republiky. Z Prahy vypravený zvláštní vlak do Banátu a čtyřdenní hudební festival doprovázený řadou kulturních přednášek a akcí, na kterých se prezentuje řada českých osobností a influencerů, působí jako nástroj k připoutání pozornosti k tomuto krásnému českému kraji uprostřed Balkánu.

Hlavním smyslem cesty zvláštního zmocněnce do rumunského Banátu bylo nejen podpořit osobní účastí tento spontánní český zájem o zachování zdejší české kulturní enklávy, ale především mít možnost osobně hovořil s místními lidmi a poznat tak jejich mínění o věcech, které se týkají budoucnosti jejich regionu. Největším přínosem cesty do Rumunska však bylo ověření praktické použitelnosti závěrů, vyplývajících ze zvláštní studie pro Banát, kterou vypracovalo v minulých měsících MZV ČR s cílem najít nejefektivnější způsoby praktické podpory státu této oblasti českého krajanství. Závěry této studie budou oficiálně projednány na MZV ČR během září tohoto roku.

Za spolupráci při naplňování cíle této cesty děkuje zvláštní zmocněnec všem předsedům místních krajanských organizací v Srbsku i Rumunsku, především předsedovi zastřešující organizace Štefanovi Boudovi, a členovi krajanské rady Emilovi Flaškovi, stejně jako oběma zastupitelským úřadům v Bělehradě a v Bukurešti.

Rumunsko

Rumunsko

Rumunsko

Rumunsko

Banát

Banát

Banát

Banát

Banát

Banát

Banát

Banát

 

http://www.festivalbanat.cz/

Festival Banát 2019

Festival Banát 2019

Festival Banát 2019

Festival Banát 2019

Festival Banát 2019

Festival Banát 2019

.