Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jihoafrická republika

 

J I H O A F R I C K Á R E P U B L I K A

Odhadovaný počet českých občanů v zemi je v řádu několika tisíc. Z existujících neformálních krajanských sdružení jsou v kontaktu s velvyslanectvím ČR v Pretorii dvě sdružení, České namibijské děti se sídlem v sousedící Namibii a CS Centrum Lípa v Kapském Městě (Cape Town).


ČESKÉ NAMIBIJSKÉ DĚTI
Od roku 2013 se v Namibii (zpravidla ve Windhoeku nebo Oshkaty) pravidelně scházejí tzv. české namibijské děti, historické komunita více než 50 namibijských válečných sirotků, jimž na přelomu 80. a 90. let 20. století poskytla ČSSR a ČSFR útočiště, a kde též chodily do českých škol (Prachatice, Bartošovice). Po návratu do Namibie si uchovávají a aktivně udržují znalost českého jazyka a pravidelně se scházejí, mají zájem o českou kulturu a spolupráci s velvyslanectvím ČR v Pretorii. Řada z nich dosáhla na významné posty ve státní správě i v soukromém sektoru.
Předseda spolku: Joas Ekandjo, k2joe@yahoo.com

 

CS CENTRUM LÍPA
Dobrovolnický neformální spolek českých a slovenských rodičů a jejich dětí v JAR fungující od roku 2014. Pravidelné schůzky ve Visegrádském domě v Kapském Městě (bývalý generální konzulát ČR) slouží k upevňování a rozvíjení českého jazyka u nejmladší generace, k připomínání českých tradic a zvyků. Veškeré aktivity probíhají na dobrovolnické bázi, rodiče a přátelé spolku se na činnosti podílejí ve svém volném čase.
Visegrádský dům, 2 Fleetwood Avenue, Claremont, 7708 Cape Town
Tel.:+27 082 6449 852, e-mail: cscentrumlipa@gmail.com
Vedeni spolku: Zuzana Matoušová-Done, zuzana@glendalehome.co.za , tel.:+27 82 6449 852, Tereza Macháčková, tereza.mleckova@gmail.com, tel.:+27 82 093 8127

 
 

 

.