Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zasedání meziresortní komise© MZV
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

 

Dne 4. října 2018 se na Ministerstvu zahraničních věcí pod vedením náměstka pro sekci konzulárně právní Martina Smolka uskutečnilo další pracovní zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí (dále „Komise“).

Jednání se zúčastnili nominovaní zástupci následujících ministerstev: zahraničních věcí; školství, mládeže a tělovýchovy; vnitra; práce a sociálních věcí; kultury; spravedlnosti. Dále se  jednání na pozvání zúčastnili: předseda Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí  - senátor Tomáš Grulich a tajemnice této komise Bronislava Vacková a členové podvýboru zahraničního výboru pro styky s krajany  PS PČR: Jan Kubík – předseda, Vojtěch Pikal a Pavel Žáček.

V úvodu jednání senátor Tomáš Grulich shrnul vývoj postoje Československa a České republiky ke krajanům žijícím v zahraničí od revoluce v roce 1989 a nastínil témata, která Češi žijící v zahraničí dlouhodobě řeší – zavedení možnosti korespondenční volby a nabývání českého státního občanství. Následně vystoupil náměstek Martin Smolek, který informoval o situaci krajanů v zahraničí, a rovněž o aktivitách MZV v oblasti podpory krajanů. Náměstek Martin Smolek v závěru svého příspěvku poděkoval senátorovi Tomáši Grulichovi za jeho dlouholetou činnost v krajanské oblasti a vedení Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí.

Poté informovali zástupci Podvýboru zahraničního výboru PS PČR pro styky s krajany o činnosti podvýboru a o tématech, kterými se zabývá. Zmínili rovněž  novelu volebního zákona a výzvu na předsedy ostatních výborů poslanecké sněmovny, aby se při svých zahraničních cestách setkávali s krajanskou komunitou.

Následně předal předseda Komise Jaroslav Kantůrek slovo zástupcům jednotlivých ministerstev, kteří informovali o změnách/aktualizacích relevantních pro Čechy žijící v zahraničí či pro webové stránky „Užitečné informace pro Čechy v zahraničí“, které budou průběžně aktualizovány.

Bližší informace rovněž zde

.