Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

 

Dne 30. dubna 2019 se na Ministerstvu zahraničních věcí za účasti náměstka pro sekci konzulárně právní Martina Smolka uskutečnilo další pracovní zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí (dále „Komise“).
 

Jednání se zúčastnili nominovaní zástupci následujících ministerstev: zahraničních věcí; školství, mládeže a tělovýchovy; vnitra; práce a sociálních věcí; kultury; ministerstva zdravotnictví a ministerstva spravedlnosti. Dále se  jednání na pozvání zúčastnila: tajemnice Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí  Bronislava Vacková v zastoupení předsedy Komise Tomáše Czernina.

Úvodem náměstek Martin Smolek představil nového zmocněnce pro krajanské záležitosti, a rovněž nového předsedu Komise, Jiřího Krátkého.  Jiří Krátký následně shrnul činnost Komise za rok 2018, kdy nejvýznamnější bodem byla příprava a zpřístupnění veřejnosti webového rozhraní „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“  a představil Závěrečnou zprávu o činnosti Komise za rok 2018.  

Dále Jiří Krátký přiblížil  přípravu dalšího cyklu programu podpory českého kulturního dědictví na léta 2021-2026), který administruje Ministerstvo zahraničních věcí společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem zdravotnictví. Informoval o nárůstu počtu žadatelů/krajanských spolků o peněžní dary z programu a připomněl, že řada spolku se  nově výrazně zaměřuje na výuku českého jazyka českých dětí žijících v zahraničí.

Další bod jednání byl věnován aktuální situaci související s Brexitem a řešení jeho dopadů na Čechy žijící v zahraničí.  Situace je pečlivě monitorována a v současnosti již existují webové stránky k tomuto tématu provozované jak ministerstvem zahraničních věcí a Úřadem vlády, a rovněž jednotlivá ministerstva aktualizují informace související s Brexitem na svých webových stránkách.

Následně předseda komise představil připravovanou vizi podpory Čechů žijících v zahraničních v následujících letech. Cílem je zmapování jejich potřeb a zviditelnění této skupiny doma i v zahraničí.

Závěrem  měli zástupci jednotlivých ministerstev příležitost informovat o změnách/aktualizacích relevantních pro Čechy žijící v zahraničí či pro webové stránky „Užitečné informace pro Čechy v zahraničí“.

.