Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

zasedání komise
Foto: J. Půlpán Kheková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

 

Dne 17. října 2019 se uskutečnilo druhé zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí v tomto roce.

Jednání zahájil náměstek pro řízení sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek a jako hosté se jednání zúčastnili místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a současně člen Podvýboru pro styky s krajany PSP ČR Vojtěch Pikal a tajemnice Stálé komise pro krajany v zahraničí Senátu Parlamentu ČR Bronislava Vacková. Jednání vedl předseda Meziresortní komise Jiří Krátký, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti.

Náměstek Martin Smolek uvedl hlavní témata jednání: již platnou novelu zákona o státním občanství, připravovanou novelu volebního zákona upravující možnost distanční volby a spolupráci MZV s Ministerstvem spravedlnosti ČR při řešení právních otázek spojených s krajanskou agendou.

Zvláštní zmocněnec Jiří Krátký informoval komisi o aktuálních trendech v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí a dále se věnoval informacím o přípravě dalšího pětiletého cyklu tohoto programu. Účastníkům zasedání také představil Koncepci jednotné zahraniční prezentace ČR v kontextu krajanské problematiky.

Na programu byla rovněž informace o návštěvnosti webových stránek „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“ ,  které jsou jedním z důležitých výstupů činnosti Komise. Stránky byly spuštěny 1. června 2018 s cílem soustředit na jednom místě informace/odkazy na webové stránky jednotlivých ministerstev/ relevantní pro Čechy žijící v zahraničí.

 

 

.