Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Barmské projekty společnosti Člověk v tísni, 2008

 

Člověk v tísni, o.p.s., 2008

Trvání projektu: Leden – prosinec 2008

Finanční podpora MZV: 1 939 417,80 Kč

Cíl projektu: Barmské projekty společnosti Člověk v tísni se zaměřují na podporu demokratického hnutí, které usiluje o zlepšení situace lidských práv a demokratizaci v Barmě, vedené represivní vojenskou juntou. Hlavní cíle jsou:

1. poskytovat přímou pomoc rodinám politických vězňů a aktivistům v Barmě a Thajsku
2. systematicky informovat o problémech Barmy a vést mezinárodní společenství směrem k výraznější podpoře barmského demokratického hnutí.

Během projektu se mimo jiné podařilo:

A: Přímá pomoc rodinám politických vězňů a aktivistům v Barmě a Thajsku

  • Podpořit finančně 32 rodin politických vězňů v Barmě, prostřednictvím partnerské organizace Assistance Association for Political Prisoners.
  • Podpořit finančně 7 neformálních občanských sdružení v Barmě, které svými aktivitami usilují o otevřenější a svobodnější společnost.
  • Předat finanční podporu exilovým médiím Democratic Voice of Burma a Mizzima News a posílit tak jejich informování o situaci v Barmě.
  • Zorganizovat týdenní studijní návštěvu o českých zkušenostech z transformace k demokracii pro pět barmských aktivistů z oblasti thajsko-barmské hranice.
  • Uspořádat 2 semináře o problémech demokratické transformace pro celkem 50 barmských aktivistů v Thajsku.
  • Zprostředkovat konzultace českého experta na televizní program pro Democratic Voice of Burma.

B: Podpora barmského demokratického hnutí na mezinárodní scéně

  • Zorganizovat návštěvu barmského novináře Min Zina v Praze a jeho setkání s politickými představiteli, novináři i veřejností.
  • Uspořádat slavnostní předání ceny Homo Homini za příspěvek k prosazování lidských práv třem odvážným barmským aktivistkám za přítomnosti předních představitelů ČR.
  • Uvést výstavu fotografií barmské autorky Hseng Noung Lintner v Praze, Písku, Pardubicích a také v Bruselu a Bratislavě.
  • Ve spolupráci s Burma Campaign UK iniciovat založení Evropské parlamentní skupiny pro Barmu (European Parliamentary Caucus on Burma – EPCB), sdružující 135 poslanců z 11 evropských zemí.

Partneři: Assistance Association for Political Prisoners, Euro-Burma Network, Democratic Voice of Burma a další organizace působící v Barmě, Thajsku, Evropě i USA

.