Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Eurorádio/Evropské rádio pro Bělorusko

 

Podpora nezávislého rozhlasového vysílání pro Bělorusko

European Radio for Belarus

Eurorádio (dříve Evropské rádio pro Bělorusko) je mezinárodní projekt se sídlem ve Varšavě. Od roku 2006 poskytuje běloruské veřejnosti přístup k objektivním informacím. Česká republika jej podporuje od samého počátku v roce 2006.Jelikož se zaměřuje především na mladé posluchače (18–35 let), nabízí kromě zpravodajství a publicistiky v běloruštině i kvalitní hudební program. Zprávy jsou připravovány běloruskými novináři ve Varšavě, Minsku a po celém Bělorusku.

Průlomem v rozvoji projektu bylo v listopadu 2009 získání akreditace od běloruského MZV pro otevření kanceláře na území Běloruska a získání akreditace pro 12 konkrétních novinářů. Akreditace má platnost vždy jeden rok a doposud byla Eurorádiu a jeho novinářům s drobnými problémy prodlužována.

Eurorádio je lídrem mezi rádii vysílajícími ze zahraničí. Poslední průzkumy z roku 2012 přisoudily rádiu poslechovost mezi 3,3 až 5,1 % všech běloruských obyvatel. Zprávy Eurorádia na jeho webu čte měsíčně zhruba 240 000 čtenářů a např. portál tut.by pak u přetiskovaných zpráv Eurorádia měsíčně vykazuje 500 000 unikátních přístupů.

Rádio má širokou síť regionálních zpravodajů, díky které patří mezi lídry běloruské mediální scény. Reportáže a články Eurorádia jsou pravidelně přebírány hlavními běloruskými zpravodajskými servery.

Rádio vysílá na FM vlnách, nižších FM vlnách, přes satelit a na internetu..

V září 2011 navštívili zástupci Eurorádia pracovně Prahu. V rámci svého programu se zúčastnili vysílání Radia 1 a Rádia Wave. Rozhovory jsou k dispozici zde: http://www.radio1.cz/mp3/porady_2011/Zatisi-2011-09-14-O_Formanek-Dzmitrij_Navikou-Euroradio.mp3

http://www.rozhlas.cz/radiowave/rentgen/_zprava/euroradio-nezavisle-radio-v-belorusku--951792 - rozhovor s šéfredaktorem a jednou z  koordinátorek rádia.

Zástupci Eurorádia pracovně navštívíli Prahu i v říjnu 2012 a v rámci svého programu se zúčastnili vysílání Českého rozhlasu. Rozhovor, který poskytla manažerka rádia Maria Sadovskaya-Komlach je k dispozici zde:  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2758060 (stopáž: 36:10 – 40:40)

Kromě České republiky se na financování projektu podílejí vláda Spojených států amerických prostřednictvím organizace IREX, Evropská komise z finančního nástroje EIDHR prostřednictvím nevládní organizace IREX Europe, vlády Nizozemí, Polska a Velké Británie. Partnerem MZV ČR v tomto projektu je Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko

Kontakt: Tel.: +375 17 321 22 96

E-mail: euroradio.fm@gmail.com  

ICQ: 362 100 740

Skype:  DJ_EURORADIO

Twitter: euroradio

Web: www.euroradio.fm

 

.