Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

The Caucasian Way

 

NESEHNUTÍ Brno

Záměrem dvouletého projektu, jehož realizační období spadá do let 2016 a 2017 je podpora rozvoje občanských iniciativ pracujících ve specifických oblastech (geograficky, politicky, společensky či národnostním složením) Gruzie. Aktivity projektu zahrnují i území Abcházie a Jižní Osetie. Tematicky se projekt prioritně soustředí na oblast rovnosti a nediskriminace, řešení etnických konfliktů a práv menšin, transparentnost veřejné správy a participace veřejnosti, výchovu k lidským právům, včetně práv sociálních a kulturních, nezávislou žurnalistiku a ochranu životního prostředí. Jeho cílem je podpořit činnost občanských iniciativ prostřednictvím kampaní, které cílí na systémové změny ve společnosti. Dalším cílem je podpořit veřejnou participaci a transparentnost veřejných institucí prostřednictvím spolupráce zástupců a zástupkyň občanských iniciativ a veřejné správy. Vybrané aktivity projektu pak směřují k cíli posílit kompetence začínajících občanských iniciativ v oblasti aktivního občanství a profesní dovednosti zástupců a zástupkyň již spolupracujících občanských iniciativ, které vedou významné občanské kampaně.

Projekt sestával z několika na sebe navazujících a vzájemně se propojujících činností – mezi ně patřil zejména výběr spolehlivých občanských iniciativ, které přicházely s návrhy témat veřejných kampaní řešících významné společenské otázky a problémy v cílové oblasti. Z těchto iniciativ realizátor projektu ve spolupráci s partnerskými subjekty posoudil dané návrhy a ve dvoukolovém řízení pak vybral občanské iniciativy, kterým poskytuje různé formy podpory – od finanční, přes expertní, konzultační, studijní pobyty, tematická školení a semináře, tréninky, vzdělávací kursy, zprostředkování odborných materiálů k jejich tématu ad. Projekt je inovativní také v podpoře bilaterálních projektů s gruzínskými nevládními organizacemi, které se zaměřují na užší spolupráci s místní veřejnou správou a přenosem zkušeností a případů dobré praxe mezi regiony Samegrelo a Samcche-Džavachetie.

Projekt obsahuje i aktivity zaměřené na posilování občanského sektoru jako celku v daném teritoriu, mezi tyto aktivity patří zejména týdenní Letní škola občanské aktivity, která proběhla v roce 2016 v městě Očamčira či třídenní BarCamp zaměřený na občanský sektor, který proběhne v roce 2017 v městě Kutaisi.

Projekt zahrnuje také sérii podpůrných aktivit jako je vydávání pravidelného elektronického měsíčního Kavkazského zpravodaje, lektorování a přednášení pro veřejnost či akademické instituce na Téma transformační spolupráce na Kavkaze a publikování informací o daném teritoriu a roli občanského sektoru v něm na tematických webech, blozích a zpravodajských serverech.

Výše dotace MZV v roce 2016: 2 663 664 Kč

.