Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Logo TRANSITION
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj občanské společnosti v ukrajinských regionech

 

Arnika – Centrum pro podporu občanů

V projektu jsme se zaměřili na ekologické a sociální dopady rozrůstání konsorcia MHP – zemědělského gigantu vlastněného oligarchou a poradcem prezidenta Jurijem Kosjukem. Podporovali jsme venkovské občanské iniciativy ve Vinické, Čerkaské a Dněpropetrovské oblasti a pomáhali jim hájit jejich práva.

Při třech průzkumných misích jsme získali více než tisíc kontaktů. Propojili jsme místní iniciativy a uspořádali 3 regionální koordinační setkání (73 účastníků) a vytvořili celostátní síť 18 nejaktivnějších občanských sdružení. Pro aktivisty jsme během roku uspořádali 6 workshopů, 3 studijní cesty po Ukrajině a odborný seminář (celkem 191 účastníků).

Uspořádali jsme sérii akcí k aktivizaci veřejnosti navštívené řádově tisíci lidmi: mezinárodní konferenci Černomořského regionu, debatu na filmové přehlídce, festival obnovitelné energie ReAction, fotografickou soutěž „Pohlednice z vesnice“ a 2 veřejná shromáždění.

Ze shromážděných dat jsme vytvořili interaktivní mapu „horkých míst“ se 111 položkami, zejména provozy MHP (2.846 návštěv). Od úřadů jsme si vyžádali veřejně nepřístupná data a zpracovali infografiky zobrazující emise znečištění z intenzivního zemědělství a potravinářství do životního prostředí. Ve spolupráci s experty CENIA – České informační agentury životního prostředí jsme vytvořili analýzu legislativních regulací průmyslových velkochovů v EU a na Ukrajině, a navrhli řadu doporučení (200 výtisků policy paperu). Ve druhé analýze jsme se zaměřili na koncentraci vlastnictví půdy v rukou velkých holdingů ve východní Evropě.

Aktivně jsme působili ve 3 pracovních skupinách pro změnu legislativy, účastnili se schůzek a předkládali návrhy k rychlému zavedení právního rámce EU a uvolnění trhu s půdou. Vzhledem k celkovému zpomalení legislativních reforem se do konce projektu nepodařilo dosáhnout na tomto poli žádných konkrétních výsledků.

V kanceláři partnerské organizace Ecoaction vzniklo Asistenční centrum, které poskytlo 196 konzultací. V 5 případech se nám podařilo dosáhnout konkrétních úspěchů. EBRD stanovila řadu podmínek pro stavbu bioplynové stanice v obci Zaozerne. Obyvatelům Oljanice jsme pomohli vymáhat kompenzace za poškození domů. V Červertyněvce se podařilo přesunout stavby dále od obce. Obyvatelům Raceve jsme pomohli uspořádat tiskovou konferenci na půdě parlamentu. Projekt tak výrazně přispěl k posílení místních komunit.

V 92 médiích se v souvislosti s projektem objevilo 119 článků a reportáží. Téma jsme prosadili do České televize, jež odvysílala reportáž "Oligarcha a zlatá klec".

Výše dotace MZV pro rok 2017: 1 298 700,- Kč.

.