Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Transformace: Česká zkušenost

 

Společnost Člověk v tísni vydala v roce 2006 za podpory Ministerstva zahraničí ČR sborník s názvem "Transformace, Česká zkušenost" popisující nejdůležitější aspekty demokratické transformace bývalého Československa. Publikace je jakousi „transformační kuchařkou“, jež zprostředkovává československou zkušenost zejména lidem z autoritářských zemí, kteří usilují o demokratizaci a transformaci svých zemí.

Sborník obsahuje celkem 24 příspěvků od různých autorů, jež pokrývají nejrůznější aspekty československé transformace. Jedná se především o politické a ekonomické reformy, lustrace, přeměnu bezpečnostních složek a problematiku vyrovnávání se s minulostí. Kromě popisu nejdůležitějších reforem poskytují jednotlivé příspěvky také vlastní zkušenosti lidí, kteří měli mnohé z těchto reforem na starosti.

Publikace zobecňuje příčiny úspěchů a neúspěchů československé transformace, a snaží se tak předat důležité zkušenosti a poznatky lidem po celém světě, kteří usilují o demokratickou transformaci svých režimů.

Sborník "Transformace: Česká zkušenost" je dostupný ke stažení v následujících verzích: v angličtině, ve španělštině, v arabštině, v běloruštině, v ruštině a v barmštině.

přílohy

Anglicka_verze 3 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

Spanelska_verze 1 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

Beloruska_verze 1 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

Ruska_verze 2 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

Arabska_verze 8 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

Barmska_verze 60 MB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2011

.