Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

17. červenec - den mezinárodní trestní spravedlnosti

 

Na 17. červenec připadá výročí přijetí Římského statutu, zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu, v roce 1998. Česká republika v tento den vyjadřuje podporu mezinárodní trestní spravedlnosti, zejména pak prosazování práv obětí, a prevenci zločinů, které ohrožují mír a stabilitu ve světě. Podpora Mezinárodnímu trestnímu soudu byla vyjádřena i skrze dopis neformální sítě ministrů podporujících tento soud, do které je Česká republika zapojena prostřednictvím ministra zahraničních věcí.

Mezinárodní trestní soud sídlí v Haagu a od roku 2002 stíhá jednotlivce za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zločin genocidy a do budoucna i zločin agrese, a to pouze tehdy, pokud je nechtějí či nemohou stíhat státy samy (princip komplementarity).

Římský statut Mezinárodního trestního soudu má k dnešnímu dni 123 smluvních stran. Česká republika se stala 110. smluvní stranou Římského statutu dne 1. 10. 2009. ČR rovněž přistoupila k Úmluvě o výsadách a imunitách Mezinárodního trestního soudu, jež pro ČR vstoupila v platnost 3. 6. 2011. V letošním roce ČR dokončila ratifikační proces tzv. kampalských změn Římského statutu a dne 12. 3. 2015 uložila listiny o jejich přijetí.

Česká republika považuje mezinárodní trestní soudnictví za důležitý prvek šíření respektu k lidským právům, mezinárodního humanitárního práva, vlády práva a principu dobrého vládnutí. Ministerstvo zahraničních věcí ČR aktivně podporuje zapojení českých soudců do činnosti mezinárodních trestních soudů. Ivana Hrdličková se v roce 2015 stala předsedkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon, kde je od roku 2013 soudkyní. Robert Fremr působil jako soudce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (2006-2008, 2010-2011) a od roku 2012 je soudcem Mezinárodního trestního soudu.

.