Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Foto ICC a ČR
Foto: ZÚ Haag
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

17. červenec – Den mezinárodní trestní spravedlnosti

 

Sedmnáctý červenec, kdy byl v roce 1998 přijat Římský statut Mezinárodního trestního soudu, si jeho smluvní strany od roku 2010, tj. od revizní konference Římského statutu konané v ugandské Kampale, připomínají jako den mezinárodní trestní spravedlnosti. Smyslem připomenutí si tohoto dne je zvýšení povědomí o mezinárodním trestním soudnictví a boji proti beztrestnosti.

Podpora Mezinárodního trestního soudu je nedílnou součástí koncepce zahraniční politiky České republiky. Česká republika též podporuje univerzalitu Římského statutu, který má k současnému datu 124 smluvních stran, a usiluje o potrestání pachatelů genocidy, zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a do budoucna také zločinu agrese. U Soudu v současnosti působí český soudce JUDr. Robert Fremr (byl zvolen na období 2012–2021). Česká republika také pravidelně přispívá dobrovolným příspěvkem do Svěřeneckého fondu pro oběti.

Letošní připomenutí si dne mezinárodní trestní spravedlnosti je ve znamení univerzality Soudu. Soud, který stíhá pachatele nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva, je založen na principu komplementarity, tj. jeho jurisdikce je dána pouze v případech, kdy státy nechtějí či nemohou stíhat pachatele samy.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se aktivně zapojil do podpory univerzality Soudu. Krátké video, kde vystupuje společně se svými protějšky z Dánska, Argentiny, Kypru a senegalským ministrem spravedlnosti a předsedou Shromáždění smluvních stran Římského statutu, můžete zhlédnout dle odkazu:

.