Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Smolek na Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek na Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek vede českou delegaci na XL. Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě v Pekingu.

Konzultativní shromáždění, jež bylo zahájeno 23. 5. 2017 a potrvá do 1. 6. 2017, je vrcholným orgánem smluvních stran Smlouvy o Antarktidě. Schází se jednou za rok v jednom ze smluvních států s konzultativním statusem. Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení o různých otázkách týkajících se Antarktidy, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí i historických památek, výkon jurisdikce, ale také regulace cestovního ruchu. 

Československo se stalo smluvní stranou Smlouvy o Antarktidě již v roce 1962. Česká republika získala k 1. 4. 2014 tzv. konzultativní status, tj. vyšší institucionální postavení, které jí umožňuje na zasedáních Konzultativních shromáždění hlasovat a spolupodílet se tak spolu s dalšími 28 státy na rozhodování o budoucnosti tohoto kontinentu. Podmínkou pro získání konzultativního statusu bylo vybudování české polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse a soustavná významná vědecká činnost. Čeští vědci tak vykonávají v Antarktidě vědecký výzkum, který se těší mezinárodnímu uznání. Rovněž Česká republika bude pořádat Konzultativní shromáždění, a to v roce 2019.

.