Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek na shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Smolek je místopředsedou XLI. Konzultativního shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě, která zasedá ve dnech 16. až 18. května 2018 v argentinském Buenos Aires. Konzultativní shromáždění je vrcholným orgánem smluvních stran Smlouvy o Antarktidě, které se schází jednou za rok v jednom ze smluvních států s konzultativním statusem.

Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení o různých otázkách týkajících se Antarktidy, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí i historických památek, výkon jurisdikce, ale také regulace cestovního ruchu či bioprospektingu. 

Československo se stalo smluvní stranou Smlouvy o Antarktidě již v r. 1962. Česká republika získala k 1. dubnu 2014 tzv. konzultativní status, tj. vyšší institucionální postavení, které jí umožňuje na zasedáních Konzultativních shromáždění hlasovat a spolupodílet se tak spolu s dalšími 28 státy na rozhodování o budoucnosti tohoto kontinentu. Podmínkou pro získání konzultativního statusu bylo vybudování české polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse a soustavná podstatná vědecká činnost. Čeští vědci vykonávají v Antarktidě vědecký výzkum, který se těší mezinárodnímu uznání. Česká republika bude pořádat Konzultativní shromáždění v příštím roce.

.