Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

20. výročí Římského statutu Mezinárodního trestního soudu

 

Sedmnáctý červenec, kdy byl v roce 1998 přijat Římský statut Mezinárodního trestního soudu („ICC“), si jeho smluvní strany připomínají jako den mezinárodní trestní spravedlnosti. Smyslem připomenutí si tohoto dne je zvýšení povědomí o mezinárodním trestním soudnictví a boji proti beztrestnosti.

Dnešek je zároveň i dnem, kdy je aktivována jurisdikce ICC nad zločinem agrese. V průběhu 20. století se stalo Československo obětí agrese hned dvakrát – proto Česká republika tento krok vítá.
 

Podpora ICC je nedílnou součástí koncepce zahraniční politiky České republiky. U ICC působí český soudce JUDr. Robert Fremr (byl zvolen na období 2012–2021), který je od března t.r. i jeho prvním místopředsedou. Česká republika také pravidelně přispívá dobrovolným příspěvkem do Svěřeneckého fondu pro oběti.

Soud, který stíhá pachatele nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva (genocidy, válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a agrese), je založen na principu komplementarity, tj. jeho jurisdikce je dána pouze v případech, kdy státy nechtějí či nemohou stíhat pachatele samy.

 

Foto: Petra Benešová, MZV

Foto: Petra Benešová, MZV

 

.