Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

70 let od ustavení Norimberského tribunálu

 

Na 8. 8. 2015 připadá 70. výročí ustavení Norimberského tribunálu, prvního mezinárodního tribunálu, který stíhal zločiny spáchané za druhé světové války i na území tehdejšího Československa.
 

Dne 8. 8. 1945 byla v Londýně podepsána Dohoda o stíhání a potrestání hlavních válečných zločinců Evropské Osy, která byla právním základem pro zřízení Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku (tzv. Norimberský tribunál). Československo k této dohodě přistoupilo dne 26. 9. 1945. Statut Norimberského tribunálu definoval nejzávažnější zločiny podle mezinárodního práva a vymezil zásady pro jejich stíhání. Norimberský tribunál stanovil jednu ze základních zásad mezinárodního trestního práva, kterou je mezinárodní trestní odpovědnost jednotlivce za zločiny podle mezinárodního práva. Statut rovněž stanovil důležité zásady pro stíhání osob, mj. že úřední postavení, např. hlavy státu, není okolností zprošťující nebo polehčující, a dále že jednání na rozkaz vlády či nadřízeného nezprošťuje obviněného odpovědnosti. Na činnost Norimberského tribunálu navázaly v 90. letech 20. století mezinárodní trestní tribunály pro bývalou Jugoslávii a pro Rwandu a od roku 2003 zahájil svoji činnost Mezinárodní trestní soud.

Na činnosti Norimberského tribunálu se aktivně podílel i přední český odborník na mezinárodní trestní právo JUDr. Bohuslav Ečer, který byl předsedou české delegace u Norimberského tribunálu a později se stal ad hoc soudcem Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Norimberský tribunál potrestal i válečné zločiny spáchané na území Československa. Pro Českou republiku je podpora mezinárodního trestního soudnictví logickou a přirozenou volbou a je trvalou součástí koncepce zahraniční politiky České republiky.

.