Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Iniciativa Team Europe

 

Česká republika se spolu s ostatními členskými státy a institucemi EU v rámci společné iniciativy s názvem Team Europe podílí na pomoci třetím zemím v boji proti COVID-19 a ke zmírňování negativních sociálních a ekonomických dopadů této krize.

V rámci svých aktivit v reakci na pandemii klade důraz, vedle podpory zdravotnických kapacit, také na aktivity v sektoru voda-sanitace (přístup k bezpečné pitné vodě, řádné hygieně a sanitaci) a vzhledem k zásobovacím restrikcím a očekávaným ekonomickým dopadům také na prevenci podvýživy. ČR se ve střednědobém a dlouhodobém horizontu dále zaměřuje rovněž na posílení odolnosti a infrastruktury partnerských zemí a také na ochranu lidských práv a demokratickou správu. ČR rovněž přispěla na globální mechanismus COVAX, jehož prostřednictvím jsou zajišťovány covidové vakcíny pro rozvojové země.  

V roce 2020 vyčlenila ČR na tyto aktivity celkem 250 milionů korun; od počátku letošního roku dalších 30 mil. Kč. Z geografického hlediska se ČR zaměřuje na stávající prioritní země dvoustranné rozvojové spolupráce, kterými jsou Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko, Zambie, dále též na Afghánistán, Ukrajinu a africké země.

 

.