Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové trendy a výzvy v poskytování humanitární pomoci ve světle konfliktu na Ukrajině

 

Evropská platforma humanitárních organizací VOICE (Voluntary Organisations in Cooperation in Emergencies) ve spolupráci se svou českou členskou organizací – Fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) uspořádali dnes, 8. 9. 2022, konferenci na téma Aktuálních humanitárních výzev a trendů v kontextu dopadů války na Ukrajině.

Konferenci zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Vyzdvihl tradici spolupráce veřejného sektoru s neziskovými organizacemi. V této souvislosti hovořil o příkladné praxi dobré spolupráce, která se projevila nyní, při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v Česku i při pomáhání přímo na Ukrajině. Nastínil také plány Česka ve směru stabilizace a obnovy Ukrajiny. S ohledem na řadu probíhajících konfliktů a z nich plynoucích humanitárních krizí - v Mali, Sýrii, Etiopii, Afghánistánu – připomněl, že jednou z hlavních priorit českého předsednictví v Radě EU v humanitární oblasti je prevence a připravenost na katastrofy i konflikty, včetně preventivní humanitární diplomacie.

NM Kozák, Konference VOICE, 2022

NM Kozák, Konference VOICE, 2022

Podrobněji následně v panelu, zaměřeném na konkrétní aktivity a cíle české zahraniční politiky v oblasti humanitární pomoci, pohovořil ředitel Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci MZV Petr Gandalovič.

Konference VOICE, Praha 2022

Konference VOICE, Praha 2022

VOICE představuje síť 87 evropských humanitárních nevládních organizací, jejíž součástí je rovněž FoRS, česká národní platforma humanitárních a rozvojových organizací občanské společnosti.

Od roku 1992 podporuje účinnou humanitární pomoc po celém světě. Síť VOICE je hlavním partnerem nevládních organizací pro jednání s Evropskou unií v oblasti pomoci při mimořádných událostech a snižování rizika katastrof a prosazuje hodnoty svých členských organizací.

Členové působí v různých odvětvích humanitární pomoci (jako jsou potraviny a výživa, zdravotnictví, voda a hygiena, přístřeší, pomoc uprchlíkům a vnitřně vysídleným osobám) ve všech zemích postižených přírodními katastrofami, ozbrojenými konflikty a mimořádnými situacemi. Většina členů VOICE má uzavřenou rámcovou dohodu o partnerství s oddělením humanitární pomoci Evropské komise (DGECHO). Humanitární pomoc je určena k záchraně životů, zmírnění utrpení a zachování lidské důstojnosti během krizí způsobených člověkem a katastrof způsobených přírodními riziky a po nich, jakož i k prevenci a posílení připravenosti na to, až takové situace nastanou.

Více o programu se dozvíte ZDE.

 

.