Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Foto 3
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

4. kulatý stůl k propojování rozvojových činností soukromého, neziskového a veřejného sektoru v ZRS ČR

 

(Archivní článek, platnost skončena 29.05.2020.)

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa uspořádal dne 20. května 2015 v Černínském paláci 4. kulatý stůl na téma „Propojování rozvojových činností soukromého, neziskového a veřejného sektoru v ZRS ČR“

 

Náměstek M. Tlapa na úvod zdůraznil potřebu hledání synergií mezi činnostmi české vlády, firem a nevládních neziskových organizací v rámci zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR v partnerských zemích. Vzájemně se doplňující aktivity těchto tří složek by měly mimo jiné vést ke zvyšování udržitelnosti aktivit v partnerských zemích a následně i ke zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti ČR. Náměstek Tlapa vyzdvihl budování kapacit (technologie, lidské zdroje, školení pracovních sil) jako klíčový aspekt pro rozvoj partnerských zemí, k němuž mohou přispět svou expertízou jak české firmy, tak nevládní neziskové organizace.

Akce se kromě zástupců českých firem působících v partnerských rozvojových zemích, ministerstev a univerzit zúčastnili i představitelé Platformy podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci (PP ZRS), platformy neziskových nevládních organizací České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

Česká rozvojová agentura (ČRA) představila možnosti spolupráce vycházející z analýzy současných činností těchto tří složek ve dvou prioritních zemích - Moldavsku a Etiopii (prezentace v příloze). Moldavsko je v současnosti největším příjemcem ZRS ČR, Etiopie zase hlavní partnerskou zemí v subsaharské Africe s rostoucí roční alokací prostředků. Obě tyto země, případně i s regionálním přesahem, tudíž nabízejí dobré perspektivy pro zintenzivnění našich aktivit.

Thomas Rolf z německé Agentury pro mezinárodní spolupráci (GIZ, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) představil činnosti a zkušenosti GIZ na podporu rozvoje soukromého sektoru v partnerských zemích (prezentace v příloze). Účastníky rovněž seznámil s programem develoPPP.de, do něhož se mohou hlásit jak německé, tak evropské (včetně českých) firmy, které investují v rozvojových zemích a hledají způsoby, jak v nich působit efektivněji a dlouhodoběji. GIZ s partnery poskytují podporu skrze spolufinancování či podporu plánování a implementaci v příslušné partnerské zemi. Bližší informace o programu naleznete zde: http://www.developpp.de/en/content/developppde

V panelu rovněž vystoupil dlouholetý praktik a spolupracovník MZV, ČRA i PPZRS Josef Fukan, který zanalyzoval konkrétní role a přínos jednotlivých složek. Navrhl více se zaměřit na společné projekty, v nichž by nevládní neziskové organizace zajišťovaly sociální a firmy technologickou část zadání. Zdůraznil potřebu aktivněji se ucházet o finanční prostředky z mezinárodních zdrojů a vytvářet předpoklady pro účast českých subjektů na jejich zakázkách (Fondy vnější spolupráce EU, EDF, Světová banka ad.). Teze v příloze.

V rámci diskuse vyzdvihl D. Kolský z firmy mamacoffee význam uzavírání dalších mezivládních dvoustranných smluv o ochraně investic a zamezení dvojímu zdanění, které realizaci projektů v partnerských zemích usnadňují. Ředitel ČRA M. Kaplan uvedl, že státní ZRS by měla fungovat jako katalyzátor pro mobilizaci dalších zdrojů ze soukromého sektoru pro rozvojovou spolupráci. Náměstkyně ministra zemědělství J. Beneš Špalková připomněla expertízu ministerstva pro implementaci projektů ZRS a také podpořila snahu o posílení stálého zastoupení ČRA v prioritních zemích ZRS ČR.

 

Kulatý stůl se tentokrát konal pod hlavičkou Evropského roku pro rozvoj 2015: https://europa.eu/eyd2015/cs

Prezentace (ZIP, 3 MB)

Foto 2

Foto 2

Foto 1

Foto 1

.