Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vlajka Zambie
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR daruje Zambii půl milionu vakcín Pfizer

 

Dne 30. května 2022 proběhla první dodávka vakcín Pfizer, které ČR daruje Zambii.

Velvyslanec ČR v Zambii Pavel Procházka předal dar 250 tisíc dávek státnímu tajemníkovi Ministerstva zdravotnictví Zambie Prof. Lacksonu Kasonkovi coby náš příspěvek pro posílení odolnosti proti Covidu-19 v Zambii. Další obdobná dodávka vakcín se očekává v polovině června. 

Státní tajemník poděkoval za český dar, který přináší významnou podporu v probíhající vakcinační kampani v Zambii ve chvíli, kdy počet onemocnění začíná znovu růst. V interview vyzval Zambijce, aby se nechali očkovat, a tak zajistili snížení počtu nakažených.  

Velvyslanec doplnil, že tento dar zdůrazňuje naši připravenost k bližší spolupráci se zambijskou vládou ve všech oblastech zdravotnictví. Ministryně zdravotnictví Zambie paní Sylvia Masebo se před dvěma týdny zúčastnila Zdravotnického fóra ČR - Afrika, na kterém byly představeny komplexní česká řešení, jež mohou přispět k dalšímu navýšení kapacity zdravotní péče v afrických zemích.  

S nástupem pandemie Covid-19 ČR mobilizovala dodatečné prostředky, aby pomohla Zambii vyrovnat se s touto krizí. V posledních dvou letech jsme pomáhali Zambii prostřednictvím dodávek zdravotnického zařízení a také přímo těm, kteří byli nejvíce zasaženi pandemií.  

 

Předávka vakcín, vlevo velvyslanec Pavel Procházka, vpravo státní tajemník Ministerstva zdravotnictví Zambie Lackson Kasonka

Předávka vakcín, vlevo velvyslanec Pavel Procházka, vpravo státní tajemník Ministerstva zdravotnictví Zambie Lackson Kasonka

.