Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komunitní plánování sociálních služeb v Moldavsku

 

Podle zprávy Světové banky (Enhanced Social Safety Nets for Moldova’s Poorest Households (worldbank.org)) je Moldavsko jednou z mála rozvojových zemí, která investuje poměrně dostatečné prostředky do podpory zajištění sociálních služeb pro nejzranitelnější osoby. Přesto se potýká s některými systémovými nedostatky, především v oblasti dostupnosti dat a decentralizace systému poskytování sociálních služeb.

Moldavsko

Moldavsko

Na tyto slabiny reaguje projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou, který končí letos v únoru a má přinést právě potřebné kroky od decentralizace k efektivnímu komunitnímu plánování.

Cílem projektu s názvem Plánování komunitních služeb pomocí veřejného dialogu je podpořit rozvoj mechanismu pro komunitní plánování sociálních a souvisejících služeb, a to právě na základě skutečných potřeb, zjištěných pomocí jednotného systému sběru a vyhodnocování dat. Komunitní plány budou sloužit jako podklady pro plánování sociálních služeb v mikroregionech, efektivní rozvržení finančních zdrojů a posílení transparentnosti financování.

Realizátor projektu zapojil do přípravy komunitních plánů všechny relevantní partnery, od Ministerstva zdraví, práce a sociální ochrany Moldavska přes Národní agenturu pro sociální práci, municipality a další, až po uživatele sociálních služeb. Zástupci relevantních partnerů budou zárukou pro replikaci dobře fungujících postupů, propagaci dobré praxe a rovněž udržitelnost výsledků.

 

Více o projektu se můžete dočíst na webu ČRA ZDE

.