Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajinné plánování v Etiopii za pomoci českých řešení

 

Šetrné nakládání s přírodními zdroji a zároveň zajištění obživy obyvatel je jedním z cílů české zahraniční rozvojové spolupráce. V Etiopii se díky etablovanému partnerství a dlouholetému působení českých subjektů daří prosazovat unikátní česká řešení, která mají udržitelné dopady.

Česká řešení se daří uplatňovat například v zemědělství a ochraně krajiny. Tyto dvě oblasti jsou neoddělitelně spjaty z hlediska dlouhodobě udržitelného rozvoje a zachování přírodních zdrojů. Projekt „Zvýšení ekologické stability povodí Dijo a Bilate“ (Improving Ecological Stability of Dijo and Bilate Watershed - arcgis.com) již probíhá několik let a je příkladem úspěšného komplexního řešení. Zahrnuje sdílení konkrétních řešení při šetrném hospodaření s půdou a vodou, jejich uplatnění v místě, zaškolení místních farmářů a širších komunit a vznik metodické příručky postupů pro ochranu a zlepšování životního prostředí.

V místních podmínkách se navíc jedná o pomoc, která doplňuje etiopské vládní rozvojové nástroje, které se často do nejchudších oblastí nedostanou.

Více o projektu se můžete dočíst ZDE

V oblasti zemědělství a nakládání s přírodními zdroji v Etiopii podporujeme také prevenci katastrof a zvyšování odolnosti místního obyvatelstva i jejich zemědělských aktivit zejména vůči suchu. Tyto aktivity, které kombinují urgentní odezvu s dlouhodobými opatřeními, jsou zčásti financovány též z humanitární pomoci v gesci Ministerstva zahraničních věcí. V roce 2022 tak byl podpořen projekt neziskové organizace CARE Česká republika, který  podporuje místní komunity a zástupce vlády v adaptaci na klimatickou krizi a celkovou odolnost vůči katastrofám v zóně Borana. Klíčovým pilířem projektu je podpora místních kapacit a celkového systému odolnosti a včasného varování a mobilizace komunit - nejen v samotných aktivitách vedoucích k vyšší odolnosti, ale I rozvojem strategie chování komunit a kapacity vlády v systematické práci v boji s krizí způsobené suchem. Projekt navazuje na předchozí intervenci v roce 2021.

 

.