Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní odborná konference k obnově, rekonstrukci a modernizaci Ukrajiny

 

Mezinárodní odborná konference o obnově, rekonstrukci a modernizaci Ukrajiny se koná dnes, 25. října 2022 v Berlíně. Akci, kterou pořádá Německo z titulu předsednické země uskupení nejvyspělejších zemí světa G7 a Evropská komise, zahájí německý kancléř Olaf Scholz a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Hlavní projev bude mít ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

UA

UA

Spolkový kancléř již dříve prohlásil, že je třeba plánovat obnovu Ukrajiny, přestože válka stále pokračuje, a že je nutné se na tento úkol dlouhodobě připravovat.

Odborné konference se vedle vrcholných politických představitelů zúčastní zejména významní odborníci, zástupci mezinárodních organizací, think-tanků, občanské společnosti a soukromého sektoru. Účastníci v celkem pěti panelech přispějí k probíhající diskusi o obnově Ukrajiny a předloží odborná a konkrétní doporučení pro další strategii.

Výsledky konference se promítnou do probíhajícího mezinárodního úsilí o mnohostranou podporu země.

Konference bude živě přenášena 25. října na adrese www.bundesregierung.de. Více informací o jednotlivých panelech naleznete ZDE.

UA reconstruction Conference, Berlin, 2022

UA reconstruction Conference, Berlin, 2022

Česko pojí s Ukrajinou dlouhodobé politické, ekonomické, rozvojové i humanitární vztahy; na Ukrajině má tradičně dobré jméno. Od roku 2014 je Ukrajina specifickou zemí české zahraniční rozvojové spolupráce, zároveň je prioritní zemí transformační spolupráce i humanitární pomoci. Ukrajinci jsou druhou nejpočetnější národnostní menšinou na našem území, s tím souvisí i počet přijatých válečných uprchlíků, kdy se Česko stalo jednou z jejich hlavních cílových zemí. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu Česko udělilo dočasnou ochranu více než 460 000 ukrajinským uprchlíkům (údaje k 20. 10. 2022). Čeští občané a firmy věnovali 3–4 miliardy korun nevládním organizacím, které pomáhají mírnit dopady války na Ukrajině či pracují s uprchlíky na našem území. Podpora Ukrajině je na prvním místě mezi prioritami předsednictví ČR v Radě Evropské unie.

Další informace o pomoci ČR pro Ukrajinu naleznete ZDE.

.