Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko v Moldavsku pomáhá dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám

 

V Moldavsku prozatím státní instituce neposkytují adekvátní podporu osobám s poruchami autistického spektra či jinými genetickými poruchami, ani jejich blízkým. Služby a pomoc nabízí především nevládní organizace, které však nemají dostatečné kapacity, vybavení a mnohdy ani odborné znalosti. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou je proto vítán nejen konečnými příjemci pomoci, kterými jsou děti s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodiče, ale také moldavskými nevládními organizacemi a moldavskou vládou.
 

Realizátor projektu, společnost ADRA, se v Moldavsku primárně zaměřuje na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do moldavské společnosti včetně překonávání legislativních překážek při tomto procesu.

Podporuje také místní nestátní neziskové organizace, pracující s takto znevýhodněnými dětmi, včetně jejich profesionalizace a veřejné osvěty. Zároveň pracuje také na zlepšení lékařské péče i přístupu dětí k diagnóze a následné vhodné léčbě. V rámci projektu bylo proškoleno již 365 lékařů, kteří během školení získali diplom o absolvování ABLLS testu (diagnostický test), který je opravňuje k používání testu při své práci. V rámci projektu byly také vytvořeny nové učební osnovy (pro lékařské, terapeutické a vzdělávací přístupy) a navazující programy školení, která již byla schválena moldavským Ministerstvem vzdělávání.

Více o projektu se dočtete na stránkách ČRA: V Moldavsku úspěšně pokračuje projekt ČRA pomáhající dětem s poruchami autistického spektra (czechaid.cz)

a také na stránkách realizátora: 2019-Moldavsko-Podpora dětí s autismem | ADRA

 

Moldavsko - Podpora dětí s autismem

Moldavsko - Podpora dětí s autismem

.