Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pětistranné memorandum o ochraně unikátní oblasti Aragvi v Gruzii

 

Česko již řadu let rozvíjí spolupráci s Gruzií v oblasti podpory venkova a udržitelného nakládání s přírodním bohatstvím. Jednou z podoblastí této spolupráce je pomoc s udržitelným rozvojem horských regionů.

Aragve

Aragve

Konkrétně Česko spolupracuje s chráněnou oblastí Aragvi. Území o rozloze necelých 100 km2 je typické svojí členitostí a bohatou tradicí osídlení, které s sebou přináší potřeby zemědělského působení. Za účelem ochrany jedinečného ekosystému vznikl projekt, který realizuje Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem s podporou Mendelovy univerzity v Brně, a který financuje Česká rozvojová agentura. Realizátoři projektu se zaměřili na inventarizaci a průzkum lesů a následně na návrh opatření pro zajištění udržitelného hospodaření, zvyšování povědomí o environmentálním bohatství mezi obyvateli a rovněž také představiteli samosprávy a státních institucí.

Projekt vyústil v pětistranné memorandum o spolupráci mezi Českem, Rakouskem, Slovenskem, gruzínským ministerstvem životního prostředí a zemědělství a obcí Dusheti pod titulem: „Sustainable development of the area of Aragvi protected landscape and the local communities“. Zúčastněné strany se zavazují společnými silami přispívat k udržitelnému rozvoji regionu Aragvi, při zachování ochrany přírodního bohatství.

Memorandum dále uvádí role jednotlivých stran a také zakládá pravidla pro vzájemnou komunikaci i pro monitoring a vyhodnocování dohodnutých cílů.  

Více o projektu se můžete dočíst ZDE.

.