Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora odborného vzdělávání v Kambodži

 

Česko dlouhodobě podporuje rozvoj odborného a specializovaného vzdělávání v Kambodži, která je jednou z prioritních zemí české rozvojové spolupráce.

 

Petr Gandalovič s kambodžským ministrem práce a odborného vzdělávání  Ith Sambergem

Prostřednictvím akademického sektoru, nestátních organizací a samozřejmě místních partnerů probíhá příprava učebních oborů, zaškolování studentů, ale také budoucích pedagogů v oborech jako je zdravotnická technika, péče o pacienty, zemědělství a další. Například ZDE. Podporujeme také nejzranitelnější skupiny, kterým pomáháme v uplatnění na trhu práce, viz ZDE. V Kambodži je toto předávání znalostí velmi vítáno, o čemž svědčí i současné přijetí zástupce MZV na nejvyšší úrovni.

Ředitel odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci MZV Petr Gandalovič a český velvyslanec Martin Vávra se tento týden setkali s kambodžským ministrem práce a odborného vzdělávání Ith Samheng.  Ministr na jednání uvedl, že česká vláda se zavázala k dalšímu rozšíření spolupráce s Kambodžou v oblasti zemědělského vzdělávání. Školení v oblasti technických a odborných dovedností v oblasti zpracování zemědělských produktů jsou navržena tak, aby odpovídala potřebám trhu práce v kontextu hospodářského a technického růstu země.

Podle tiskové zprávy ministerstva práce se setkání konalo za účelem projednání práce, která se zaměřuje na výsledky spolupráce za uplynulých pět let (2018-2023), a stanovení priorit pro pětiletku, která začíná v roce 2024, zejména pokračování podpory technického a odborného vzdělávání a přípravy (TVET). Ministr projevil zájem s českými partnery projednat možnosti přípravy učebních osnov TVET, které budou odpovídat budoucím potřebám trhu práce, například v oblasti zpracování zemědělských produktů.

P. Gandalovič během setkání poznamenal, že Česko poskytuje království podporu v oblasti technického odborného vzdělávání již řadu let.

P. Gandalovič dále vysvětlil, že Česká republika má dlouhou historii v oblasti zpracování zemědělských produktů a také rozvinutý systém příslušného technického vzdělávání.

Samheng ocenil úsilí české vlády o spolupráci v oblasti posilování trhu práce, zejména pokud jde o technické a odborné vzdělávání prostřednictvím Národní agentury práce svého ministerstva.

"Ministerstvo vítá všechny rozvojové partnery, zejména z České republiky, aby se podíleli na oblasti odborného vzdělávání v Kambodži," uvedl ministr.

Více o proběhlé návštěvě naleznete ZDE. či ZDE

.