Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podzimní včelařský veletrh BageBee v Tbilisi

 

V Gruzii patří včelařství k jedné z nejvýdělečnějších zemědělských aktivit. Česká rozvojová agentura zde proto už od roku 2016 podporuje projekt udržitelného včelařství, jehož cílem je přispět ke zvýšení produkce kvalitního medu a podpořit zavedení efektivních postupů a správné výrobní praxe.

V loňském roce byla dokončena výstavba a vybavení regionálního vzdělávacího a poradenského včelařského centra v Tbilisi s názvem BageBee, v němž probíhají školení o základní analýze medu či nových efektivních postupech při jeho zpracování. Cílem projektu je zavedení zpracovatelských postupů umožňujících vývoz gruzínského medu. Z centra by se měl stát „hub“, ve kterém bude docházet ke sdílení dobré praxe a předávání zkušeností mezi včelaři a technology. Důležitou, strategickou vizí centra je rovněž napomoci vytvořit z Tbilisi zelené město, propojit venkovské a městské přístupy a přispět k osvětě o šetrném nakládání s přírodními zdroji.

 

„Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, pomáhá také menším včelařům, např. formou školení či grantů na potřebné vybavení. Pro med určený na export je ale třeba soubor sofistikovaných analýz, které primárně zajišťuje laboratoř v Tbilisi. Jsme proto velmi rádi, že se s naší podporou podařilo centrum BageBee vybudovat a náležitě vybavit. Pomáhá gruzínským včelařům doporučit vhodné postupy pro zvýšení ziskovosti při vývozu medu do okolních zemí,“ uvádí Petra Mojžíšová, která má v ČRA projekty v Gruzii na starosti.

Více o projektu se můžete dočíst na webu ČRA ZDE

 

 

.