Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká IT řešení pro gruzínské zdravotnictví

 

Gruzie má dlouhodobě nedostatek lékařů především ve venkovských oblastech. Zajištění primární zdravotní péče v celé zemi je prioritou gruzínské vlády. Vedle dostatečného počtu praktických lékařů jde zároveň též o digitalizaci zdravotnictví –od sjednocení a digitalizace zdravotnické dokumentace po telemedicínu.

 

Víceletý projekt české zahraniční rozvojové spolupráce s názvem „Podpora posilování primární zdravotní péče v Gruzii”, který realizuje Charita ČR v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví Gruzie, podporuje rozvoj gruzínského zdravotnictví právě v uvedených oblastech.

V první fázi se realizátor zaměřil na budování kapacit, tedy zvýšení počtu praktických lékařů v místech, kde jich byl nedostatek. V dalších fázích pak na vytvoření a spuštění elektronických nástrojů ve zdravotnictví. Mezi ně patří například telemedicína, kterou obyvatelé využívají k online rezervacím na očkování proti covidu-19 a která zároveň slouží ke shromažďování a správě laboratorních výsledků ze zdravotnických zařízení a obousměrným integračním procesům pro sdílení dat mezi lékařskými institucemi a laboratořemi. 

Více o projektu se můžete dočíst na stránkách ČRA ZDE

 

.