Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká IT řešení pro gruzínské zdravotnictví

 

Gruzie se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů především ve venkovských oblastech. Zajištění primární zdravotní péče v celé zemi je prioritou gruzínské vlády. Vedle dostatečného počtu praktických lékařů jde zároveň též o digitalizaci zdravotnictví –od sjednocení a digitalizace zdravotnické dokumentace po telemedicínu.

Víceletý projekt české zahraniční rozvojové spolupráce s názvem „Podpora posilování primární zdravotní péče v Gruzii”, který realizuje Charita ČR v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví Gruzie, podporuje rozvoj gruzínského zdravotnictví právě v uvedených oblastech.

V první fázi se realizátor zaměřil na budování kapacit, tedy zvýšení počtu praktických lékařů v místech, kde jich byl nedostatek. V dalších fázích pak na vytvoření a spuštění elektronických nástrojů ve zdravotnictví. Mezi ně patří například telemedicína, kterou obyvatelé využívají k online rezervacím na očkování proti covidu-19 a který zároveň slouží ke shromažďování a správě laboratorních výsledků ze zdravotnických zařízení a obousměrným integračním procesům pro sdílení dat mezi lékařskými institucemi a laboratořemi. 

Více o projektu se můžete dočíst na stránkách ČRA ZDE

 

.