Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český projekt na záchranu významné vodní plochy v Etiopii

 

Awasa (amharsky አዋሳ ሐይቅ ) je jezero ležící v bezodtokové pánvi v Etiopii. Nachází se na hlavním zlomu Etiopského příkopu, 200 km jižně od Addis Abeby. Jezero je dlouhé 16 km a 9 km široké, má plochu 129 km². Dosahuje největší hloubky 22 metrů a nachází se v nadmořské výšce 1708 m.

Lake Awassa

Lake Awassa

Etiopské jezero Awasa je místním obyvatelstvem využíváno k rybaření, praní prádla, napájení dobytka i rekreaci. Ještě v polovině minulého století byly v regionu Sidama vedle sebe dvě jezera, jedna z vodních ploch se ale během let zazemnila, zbyl po ní jen mokřad. Ten samý proces se nyní děje i u druhého jezera. Tomu se snaží zabránit úspěšně realizovaný projekt zahraniční rozvojové spolupráce České republiky, realizovaný Mendelovou univerzitou Brno (MENDELU) s podporou České rozvojové agentury. Udržitelnost výsledků projektu by měla být zajištěna díky aktivnímu zapojení místní správy.

Více o projektu se dočtete ZDE

ČRA podpořila i další projekty, zaměřené na ochranu vod v Etiopii. Například V Etiopii se místní obyvatelé učí lépe starat o svou krajinu (czechaid.cz).

.