Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČRA podporuje v Gruzii úspěšný projekt rozvoje domácí péče o osoby s postižením

 

Projekt zaměřený na rozvoj sociálních služeb pro dospělé lidi s postižením v Gruzii od roku 2020 realizuje Charita Česká republika s podporou České rozvojové agentury. Cílem projektu je nejen nastavení pevného rámce komunitní péče rodinného typu o osoby s postižením, ale také rozvoj dostatečné a adekvátní infrastruktury služeb a osvěta o významu přechodu z ústavní do domácí péče.

Veřejná ochránkyně práv v Gruzii, Nino Lomjaria, často mluví o ochraně práv lidí s postižením a nutnosti deinstitucionalizace péče o ně. Podle jejích slov jsou práva těchto lidí často porušována, když často nemají ani adekvátní přístup ke vzdělání nebo na trh práce. Lomjaria zároveň připomíná, že ve velkých ústavech nezřídka dochází k násilnostem mezi klienty.

V Gruzii je situace lidí s postižením stále nepříznivá. Většina z těch, kterým zajišťuje péči stát, žije v rozsáhlých ústavech, kde často dochází k porušování práv klientů i zanedbávání jejich individuálních potřeb a přání.

Agentura státní péče při Ministerstvu zdravotnictví Gruzie požádala v roce 2020 Českou republiku o pomoc se strategií a konkrétní plánem na deinstitucionalizaci péče o osoby s postižením v zemi. Ve spolupráci s experty a partnery identifikovala hlavní potřeby těch, kteří v současnosti péči v ústavních zařízeních využívají, a iniciovala legislativní změny. Díky tomu se již začátkem roku 2022 budou moci první klienti rozsáhlých ústavů v Dusheti a Martkopi přestěhovat do dvou nových komunitních domů rodinného typu, které jsou v současné době v rekonstrukci. Na konci nastartovaného procesu bude 112 dospělých osob s postižením žít v běžných domech rodinného typu a budou mít k dispozici veškerou potřebnou péči a služby přímo ve své komunitě.

Charita Česká republika, která s finanční podporou České rozvojové agentury projekt realizuje, využívá zkušeností z podobných aktivit v Moldavsku, další prioritní zemi rozvojové spolupráce ČR.

Více o projektu se dozvíte na webu České rozvojové agentury:

ZDE

A na stránkách realizátora projektu:

ZDE

.