Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inovace v gruzínském pěstitelství díky podpoře České rozvojové agentury

 

V oblastech Gruzie postupně dochází k transformaci hospodářství. Vlivy, jako rozdělení bývalého Sovětského svazu, válečné konflikty, nestabilita v některých regionech a podobně, způsobují útlum některých odvětví a jejich nahrazení jinými formami obživy obyvatel. Díky Evropské síti pro rozvoj venkova (European Network for Rural Development) a nástroji LEADER se daří podpořit sektor zemědělství pomocí inovací a optimalizačních procesů v pěstitelství.

SDG 8

SDG 8

Gruzínská obec Tskaltubo patřila mezi vyhledávaná rekreační střediska. Po úpadku lázeňství se místní obyvatelé pokoušeli nalézt nové zdroje obživy. Tradiční zemědělství bylo ovšem málo výnosné, z důvodu nízké efektivity pěstování tradičních plodin a také nízkých výkupních cen na trhu.

Farmáři proto hledají nové plodiny a směry v pěstování. Příkladem je farmář Shalva Kepuladze díky projektu finačně podpořenému Evropskou unií a rovněž Českou rozvojovou agenturou založil úspěšné pěstitelství rukoly, nenáročné plodiny, která je velmi žádaná nejen v restauracích v Tbilisi. Shalva svým úspěšným podnikáním rovněž zajistil pracovní místa pro řadu svých sousedů.

Více o projektu se dočtete na webových stránkách ČRA ZDE.

.