Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt na podporu domácí péče v Moldavsku

 

Česká republika, prostřednictvím projektu na zajištění a dostupnost domácí péče v Moldavsku, podporuje místní neziskové organizace usilující o zkvalitnění a rozvoj kapacit a rovněž přípravu legislativních změn v dané oblasti.

Do projektu jsou zapojeny organizace, které jsou členem asociace Homecare. Dílčími cíli projektu jsou zvýšení odborných znalostí personálu center domácí péče, otevření dvou nových center ve městech Vulcănești a Ocnița a vybavení osmi stávajících tak, aby se zvýšilo pokrytí služeb domácí péče.

Na legislativní a systémové úrovni má projekt za cíl koncipovat novou profesi pro domácí péči a ve spolupráci se státním sektorem zajistit příslušné legislativní úpravy tak, aby se péče dostala nejzranitelnějším skupinám obyvatel v odlehlých oblastech.

Všechna Centra, financovaná v rámci české rozvojové spolupráce, byla již předána do rukou moldavské místní samosprávy, která nyní zajišťuje jejich financování a provoz. U této příležitosti 19. května navštívil velvyslanec ČR v Kišiněvě S. Kázecký Centrum domácí péče ve druhém největším městě Moldavska, Balti.

Více o projektu a aktuálním dění se dočtete v příspěvku zastupitelského úřadu v Kišiněvě:

Česká republika podporuje rozvoj domácí péče v Moldavsku | Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě (mzv.cz)

Moldavsko je jednou ze šesti prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky. V souvislosti s pandemií COVID-19 se ještě prohloubily sociální a ekonomické potřeby místního obyvatelstva, které byly vedle center domácí péče podpořeny také humanitárním projektem zaměřeným na zdroje obživy nejzranitelnějších obyvatel.

.