Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt na zlepšení podmínek pro děti s poruchou autistického spektra v Gruzii

 

Včasná identifikace poruchy autistického spektra (ASD) a dostupnost náležité péče a služeb pro osoby s ASD je klíčem ke zlepšení situace nejen dětí s touto diagnózou, ale také jejich rodin, které v současné době v Gruzii čelí řadě problémů.
 

 

 

Největší překážku představuje nedostatečná expertní znalost zdravotníků ke včasnému rozpoznání rizika poruchy a doporučení vhodné terapie v centrech následné péče rovněž ale také nedostatek diagnostických pomůcek ve většině regionů. Rodiny tak často musejí dojíždět ze vzdálených obcí až do hlavního města, Tbilisi.

Charita ČR proto realizovala projekt s podporou České rozvojové agentury na rozšíření a zlepšení služeb pro osoby s ASD. Projekt probíhal ve spolupráci s Ústavem pro dětský rozvoj při Ilia State University a s Gruzínskou Akademií pro dětská postižení. Pomoc byla směřována na rozšíření počtu kvalifikovaných zdravotníků a rovněž zvýšení dostupnosti následné péče.

Důležitým výstupem projektu je příprava a přijetí Národních služebních standardů pro autismus, které roce 2020 schválilo gruzínské Ministerstvo zdravotnictví. 

 Více o projektu se dočtete na stránkách České rozvojové agentury ZDE. 

 

 

.