Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavba malých vodních elektráren v Zambii

 

Stejně jako dnes Evropa, se také státy Afriky potýkají s nedostatkem energie potřebné nejen pro domácnosti, ale rovněž pro rozvoj ekonomiky. V Zambii, Rwandě a Ugandě je energetika identifikována jako jedno z prioritních odvětví ekonomiky, s nutností budování dalších zdrojů a stabilizace dodávek. Zambie je jednou z šesti prioritních zemí dvoustranné rozvojové spolupráce, se zaměřením na zemědělství a rozvoj venkova, s nímž souvisí též podpora čistých lokálních zdrojů energie

Zambie-B2B

Zambie-B2B

Česká firma HYDROPOL Project & Management a.s. se za podpory dotačního Programu B2B České rozvojové agentury rozhodla detailně analyzovat podmínky a potenciál pro výstavbu a zprovoznění malých vodních elektráren v těchto zemích.

V Zambii většina elektrické energie, téměř 90%, pochází z vodních zdrojů. Instalovaná kapacita je ale již většinou plně využita a je stále nedostatečná pro pokrytí postupně se zvyšující poptávky. V současnosti lze zároveň pozorovat odklon od plánování a budování elektráren s vysokými hrázemi a rozlehlými rezervoáry. Zároveň se ukazuje jako efektivnější budování kompaktnějších, stabilnějších a menších vodních elektráren, bez negativních sociálních a environmentálních dopadů. Další etapou projektu by mělo být vytipování nejvhodnějších lokalit a zajištění stavebních povolení. Příprava probíhá za úzké spolupráce s místními partnery a dodavateli.

Zambie je jednou z šesti prioritních zemí dvoustranné rozvojové spolupráce Česka, se zaměřením na zemědělství a rozvoj venkova, s nímž souvisí též podpora čistých lokálních zdrojů energie.

 

Více o projektu se můžete dočíst na webových stránkách České rozvojové agentury ZDE

.