Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt zaměřený na trvale udržitelné lesnictví v Gruzii

 

Jednou ze tří hlavních oblastí, kam směřuje v Gruzii česká rozvojová spolupráce, je zemědělství a rozvoj venkova včetně podpory udržitelného rozvoje horských regionů, kterým je i oblast Aragvi, kde se na prudkých svazích v pestré mozaice střídají lesy, horské louky, pastviny, roztroušená zástavba s ovocnými stromy a skalnaté štíty.

 

http://www.czechaid.cz/wp-content/uploads/2021/04/DSC_0101.jpg

 

K současným problémům chráněného území patří postupné vylidňování některých odlehlejších oblastí, nelegální lov a nekoncepční využívání přírodních zdrojů, mezi které patří i druhově bohaté listnaté lesy. Ve snaze přispět k ochraně a citlivému využívání lesních zdrojů v oblasti vznikl lesnický projekt zaměřený na inventarizaci a průzkum lesů, trvale udržitelné hospodaření a zvyšování povědomí o lesních ekosystémech.

Nekontrolované využívání přírodních zdrojů pomůže řešit komplexní zavedení principů přírodě blízkého obhospodařování zachovalých lesů ve smyslu efektivního využití ekonomického potenciálu lesů při současném zachování jejich kvalitativních a kvantitativních charakteristik, včetně ochrany jejich původnosti a biodiversity, spolu se zvyšováním povědomí o prospěšnosti ochrany místního přírodního bohatství. To má za cíl čtyřletý projekt, který realizuje Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem s podporou Mendelovy univerzity v Brně.

Více o projektu se dozvíte na stránkách ČRA:

V Gruzii byl zahájen projekt implementace trvale udržitelného lesnictví pro chráněnou oblast Aragvi (czechaid.cz)

.