Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Motto EYD2015
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský rok pro rozvoj 2015 byl dne 9. ledna 2015 slavnostně zahájen v Rize

 

Dne 9. ledna 2015 se v Lotyšsku, jež nově předsedá Radě Evropské unie, konalo slavnostní zahájení Evropského roku pro rozvoj 2015 (EYD2015). Na ceremonii v Rize přednesli projevy předsedkyně lotyšské vlády Laimdota Straujuma, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogherini, komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica, předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro rozvoj Linda McAvan či ředitel Evropské konfederace rozvojových a humanitárních nevládních neziskových organizací CONCORD Seamus Jeffreson. 

Všichni řečníci s odkazem na vyhodnocení plnění Rozvojových cílů tisícletí (MDGs) v letošním roce zdůrazňovali význam zahraniční rozvojové spolupráce Evropské unie, která je jejím největším dárcem na světě, a potřebu zajistit globální trvale udržitelný růst. Video z úvodního bloku. 

Za Ministerstvo zahraničních věcí ČR se ceremonie zúčastnila ředitelka Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci Hana Ševčíková a velvyslanec ČR v Lotyšsku Pavol Šepeĺák.

Po úvodní části se konala odborná konference (Program zahájení EYD2015 v Rize (DOC, 96 KB)) zaměřená na roli EYD2015 v podpoře dialogu o výsledcích, přínosech a výzvách zahraniční rozvojové spolupráce, prostředky implementace budoucí agendy Post-2015 a její orientace na dobré vládnutí, inkluzivní a odpovědně instituce pro udržitelný rozvoj.

V rámci cyklu Kapuscinski Development Lectures následovala přednáška Homiho Kharase, bývalého dlouholetého experta Světové banky a současného zástupce ředitele programu globální ekonomiky a rozvoje v americkém think tanku Brookings Institution. Kharas zdůraznil, že v rámci diskuse o globální rozvojové agendě Post-2015 a nových cílech, jež nahradí Rozvojové cíle tisíciletí, je nutné brát v potaz prognózu 9 miliard obyvatel na planetě Zemi v roce 2050.

Mottem celoroční kampaně EYD2015 zaměřené na zvyšování informovanosti občanů EU o zahraniční rozvojové spolupráci EU a jejich podpory, je „Náš svět, naše důstojnost, naše budoucnost“. V letošním roce bude pro širokou i odbornou veřejnost uspořádána celá řada aktivit jak na unijní úrovni, tak v jednotlivých členských státech EU včetně České republiky. Spolu-realizátory budou kromě jednotlivých institucí EU a vlád členských států zejména nevládní neziskové organizace, mezinárodní organizace, partneři ze soukromého sektoru či akademické sféry.

Během celého roku budou zveřejňovány informace na české verzi zvláštní webové stránky Evropské komise k EYD2015, na Facebooku (European Year for Development 2015) i na Twitteru (@EYD2015).

 

Tiskové prohlášení Evropské komise k zahájení EYD2015

Video EYD2015 – Jak se podílejí členské státy EU

Video EYD2015 – Činnosti partnerů (neziskové organizace, mezinárodní organizace a další aktéři)

.