Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Realizátor české zahraniční rozvojové spolupráce zvítězil ve výběrovém řízení agencie OSN

 

Společnost DEKONTA, a.s., uspěla mezi silnou konkurencí ve výběrovém řízení vyhlášeném Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO - Food and Agriculture Organization of the United Nations). Kontrakt převyšující 1 mil. USD zajistí realizaci projektu "Bezpečnostní opatření a odstranění nebezpečných chemických odpadů v Moldavsku“. Projekt bude probíhat od prosince 2014 do září 2015 a pomůže Moldavsku s likvidací 450 tun pesticidních látek, které byly dosud skladovány v lokalitě Pascani, vzdálené 24 km od hlavního města Kišiněv. Po identifikaci a kategorizaci budou nebezpečné látky odborně zabaleny a S patřičnou notifikací následně přepraveny ke konečné termické likvidaci v zahraničí. 

DEKONTA navazuje na dlouholeté působení v Moldavsku v rámci bilaterální rozvojové spolupráce ČR. V rámci projektů České rozvojové agentury byly nebezpečné pesticidy již odstraněny ve třech lokalitách  (Gradiniţa, ClocuşnaCiobalaccia) a v dalších čtyřech práce pokračují (Singerei, Calarasi, Rezina a Orhei). Po odstranění nebezpečných látek následuje zhodnocení případného ohrožení ze zbytkové kontaminace, o kterém je místní obyvatelstvo patřičně informováno prostřednictvím osvětových kampaní. Obyvatelé vesnic v okolí skladů si výsledky české pomoci velmi pochvalují, neboť se prokazatelně snížily negativní dopady na jejich zdraví a zároveň se zlepšily podmínky pro rozvoj podnikání v celé oblasti.

Je zřejmé, že zkušenosti z regionu spolu s referencemi české zahraniční rozvojové spolupráce byly základem úspěchu v mezinárodním tendru a umožnily tak pokračování působení firmy DENKONTA v Moldavsku. Kromě kvalitní nabídky a referencí k výsledku přispělo i koordinované působení Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva zemědělství a Stálého zastoupení ČR při FAO v Římě. Jedná se o mimořádný úspěch, neboť jen malé množství českých subjektů dosud získalo možnost poskytovat služby přímo OSN.   

Moldavsko 2

Moldavsko 2

.