Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěchy česko-gruzínské rozvojové spolupráce

 

Gruzie patří tradičně mezi prioritní země české rozvojové spolupráce. Prostřednictvím České rozvojové agentury a zastupitelského úřadu Česka v Tbilisi jsou realizovány projekty, které významně přispívají k rozvoji gruzínské společnosti. Projekty jsou zaměřeny na rozvoj venkova, udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, dobrou veřejnou správu a zdravotní péči, včetně inkluze lidí s postižením. V Gruzii je české působení vnímáno pozitivně, čemuž odpovídá i zapojení státních a regionálních institucí.

Zugdidi

Zugdidi

Jedním z posledních projektů, které se podařilo realizovat přes nepříznivé podmínky, způsobené celosvětovými pandemickými restrikcemi, je projekt Screeningového centra v Zugdidi, které nabízí státní programy na screening rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a prostaty. Kromě těchto služeb dále poskytuje terapeutické, gynekologické, endokrinologické a další vyšetření a testy. Během dvou let využilo tyto služby více než 7 000 lidí. Centrum zaměstnává řadu vysoce kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, o jejichž nepřetržité vzdělávání a rozvoj po profesionální stránce se stará Charita ČR a vedení centra. Pro zajištění nejvyšší kvality zdravotních služeb byla zorganizována odborná školení i pro další zaměstnance centra.

Před spuštěním centra se pracovníci  Charita Česká republika zabývali osvětou v oblasti zdravého životního stylu, prevence rakoviny a jejího včasného screeningu.

O tomto projektu se můžete více dočíst na webu ČRA ZDE

O dalších úspěších české rozvojové spolupráce s Gruzií se dozvíte v rozhovoru s Janou Zelingerovou, českou rozvojovou diplomatkou v Gruzii ZDE

.