Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česko pomáhá Mali
Foto: © Cheick T Doumbia/People in Need
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pomáhá Mali

 

Mali se dlouhodobě potýká s humanitární krizí. 1/3 obyvatelstva, bezmála 6 mil. Lidí, potřebuje humanitární pomoc, z nichž téměř 1 mil. trpí hladem a na 400tis. jsou uprchlíky.
Situaci ztěžuje postupující globální oteplování, zmenšující se objem dešťů, ozbrojené konflikty, socio-politická nestabilita a v poslední době rovněž důsledky pandemie COVID-19.

Česko se v Mali angažuje dlouhodobě, vedle poskytování humanitární pomoci též v oblasti bezpečnostní stabilizace.

Od roku 2019 MZV ČR financuje z humanitárního rozpočtu a od roku 2020 z asistenčního programu pro Afriku víceletý projekt stabilizace venkovského obyvatelstva a posilování jeho odolnosti vůči uvedeným hrozbám. Projekt realizují neziskové organizace Člověk v tísni a Welthungerhilfe, vedle ČR se na financování podílí také Německo.

Jedním ze způsobů pomoci je budování zdrojů pitné i užitkové vody, jako například ve vesnici Guessé Thiermo.

Z této studny v současné době profituje přes šest tisíc domácností. Voda z ní slouží k osobním potřebám, zavlažování rostlin a rovněž pro chovaná zvířata. Na budování se podíleli místní obyvatelé, pro které byl tento projekt rovněž příležitostí pro získání práce a výdělku.

Díky zajištění zdrojů vody se zároveň podařilo obnovit přes 64 hektarů zemědělské půdy, z toho na osmi hektarech byly založeny komunitní zahrady. Zvýšení zemědělské a pastevecké produkce v této oblasti pak přispívá ke zlepšení výživy a potravinového zabezpečení v místě.

Více o stabilizačních projektech v Mali se dočtete na stránkách OSN ZDE nebo u jednoho z českých realizátorů působících v oblasti ZDE.

Česko pomáhá Mali

Česko pomáhá Mali

.