Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dětský fond OSN (UNICEF) oslavil 75 let svého působení

 

11. prosince oslavil UNICEF 75. výročí od svého vzniku. Při té příležitosti představujeme působení UNICEF v Česku a spolupráci české vlády i veřejnosti s UNICEF ve prospěch dětí v celém světě. Impulsem pro jeho vznik byla 2. světová válka – Správa spojených národů pro pomoc a obnovu (angl. zkr. UNRRA) jej založila pro pomoc všem dětem zasaženým touto válkou. Bezprostředně po ní UNRRA, ze které se v roce 1946 stal UNICEF, působila i na území tehdejšího Československa a pomáhala potřebným dětem.
 

 

©UNICEF První pohlednice UNICEF, kterou nakreslila Jitka Samková z Rudolfova u Českých Budějovic. Jitka byla jedním z dětí, kterým UNICEF po válce pomohl

UNICEF je jedním z hlavních partnerů Česka v humanitární oblasti. Tradice vzájemné spolupráce sahá až do roku 1946, kdy UNICEF pomáhal i v poválečném Československu. Z naší země také pocházela dětská kresba, která se stala předlohou vůbec první pohlednice, jejímž prostřednictvím UNICEF sbíral prostředky na své aktivity. Globálním posláním fondu je ochrana dětí a podpora jejich všestranného a zdravého vývoje. UNICEF se zaměřuje na ochranu dětských práv, vzdělávání a zdraví dětské populace i podporu zdravého mateřství, na genderovou rovnost a HIV/AIDS u dětí.

V posledních deseti letech Česko s UNICEF spolupracovalo v mnoha krizových oblastech, od Haiti, přes Irák a Jemen až po africké země Jižní Súdán, Somálsko a západoafrickou oblast Sahelu (Burkina Faso, Mali a Niger).

V letech 2020 a 2021 se spolupráce s UNICEF zaměřila  na odezvu na COVID-19 (příspěvek 2x 10 mil. Kč na distribuci vakcín rozvojovým zemím) a také na odezvu na konflikty a nucené vysídlení v Burkině Faso, Nigeru a Iráku, se zaměřením na výživu a vzdělávání dětí a ochranu žen a dívek před sexuálním násilím. VIZ též rozhovor s Ř ORS pro Český výbor UNICEF.

Více o UNICEF se můžete dočíst ZDE a také ZDE

.