Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Humanitární pomoc ČR v průběhu roku 2020

 

Na rok 2020 vláda ČR vyčlenila na humanitární pomoc do zahraničí celkem 220 mil. Kč. Níže přinášíme průběžnou informaci o jednotlivých humanitárních aktivitách schválených ministrem zahraničních věcí.

Dne 20. prosince 2019 ministr zahraničních věcí rozhodl o poskytnutí naléhavé humanitární pomoci Zambii, jedné z prioritních zemí dvoustranné zahraniční rozvojové spolupráce. Pomoc ve výši 5 mil. Kč, která bude poskytnuta z humanitárního rozpočtu na rok 2020, je určena na distribuci osiva pro zemědělce v oblasti Mongu postižené rozsáhlým suchem. Pomoc bude realizována v součinnosti se Zambijským červeným křížem.

Dne 8. ledna 2020 ministr zahraničních věcí schválil poskytnutí 2 mil. Kč australskému státu Victoria na zmírnění dopadů ničivých požárů v důsledku vysokých teplot, sucha a větru. Pomoc bude na doporučení velvyslanectví ČR v Canbeře poskytnuta přímo místním záchranným a krizovým složkám prostřednictvím naléhavé humanitární výzvy: https://www.vic.gov.au/bushfireappeal.

Dne 4. února 2020 ministr zahraničních věcí rozhodl o uvolnění 9,5 mil. Kč na podporu obnovy školy a školky v obci Lalem v Albánii, která byla poškozena ničivým zemětřesením, jež zemi postihlo v závěru roku 2019. Pomoc bude oznámena na donorské konferenci pro Albánii 17. února.

V návaznosti na jednání vlády z 3. února schválil ministr zahraničních věcí dne 10. února poskytnutí 10 mil. Kč na pomoc s řešením epidemie koronaviru v Číně. Z dané částky je 6 mil. Kč určeno na podporu plánu řešení epidemie, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace na podporu Číny i dalších postižených a ohrožených zemí. Na základě akceptace čínskou vládou bude dále poskytnuta materiální pomoc - ochranné pomůcky pro zdravotnický personál od pěti českých firem v hodnotě 3,3 mil. Kč; tato pomoc bude do Číny přepravena v koordinaci s Evropskou komisí a dalšími členskými státy EU a v součinnosti s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru.

Dne 12. března ministr zahraničních věcí schválil uvolnění prostředků na dotační projekty humanitární pomoci na rok 2020. V rámci dotační výzvy na snižování rizika katastrof a odolnost bylo podpořeno pět projektů (2x Etiopie, 1x Indonésie, Kambodža, Zambie) v souhrnné hodnotě 10 mil. Kč; na komplexní krize (Bangladéš, Barma/Myanmar, Etiopie, Ukrajina, Zambie) bude zaměřeno osm projektů v hodnotě 40 mil. Kč, na okamžitou pomoc (Irák, Jordánsko, Libanon) rovněž osm projektů v hodnotě 39,5 mil. Kč. Projekty budou realizovány českými humanitárními organizacemi ADRA, CARE ČR, Člověk v tísni, Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, Charita ČR a Magna ČR.

 

 

 

.