Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Snižování rizika katastrof a odolnost

 

Snižování rizika katastrof, připravenost a odolnost patří mezi hlavní tematické priority humanitárního úsilí České republiky v zahraničí. Zaměřujeme se na ně v rámci obnovy po přírodních katastrofách formou stavebních a technologických opatření i osvěty.

Česká republika se přímo podílela na přípravě Globálního rámce ze Sendai pro snižování rizika katastrof, který je v platnosti na léta 2015 - 2030.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/rozvojova_spoluprace/humanitarni_pomoc/prirucka_WFP_pro_nevladni_organizace/sendaisky_ramec_pro_drr_2015_30.html

Příkladem projektu, podpořeného v rámci humanitárního dotačního programu Snižování rizika katastrof a odolnost v letech 2019-20, je obnova obydlí a zdravotnických zařízení v Indonésii v součinnosti s českou a indonéskou pobočkou nestátní neziskové organizace ADRA:

https://darek.adra.cz/story/zemetreseni-nam-znicilo-domov-adr-nam-pomohla-vytvorit-novy/

Česko zároveň podporuje samostatná preventivní opatření ve formě budování veřejných systémů včasného varování, zpracování krizových plánů, budování kapacit místních záchranných složek i osvětu veřejnosti.

Tyto aktivity jsou z humanitárního rozpočtu MZV financovány v Etiopii, Kambodži a Zambii, v součinnosti s nestátními neziskovými organizacemi CARE a Člověk v tísni a v návaznosti na obdobné programy na úrovni EU a OSN.

https://care.cz/realizovane-projekty/etiopie-zvyseni-odolnosti-vuci-katastrofam/

https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/kambodza/humanitarni-pomoc

https://care.cz/aktuality/katastrofy-zambie-pripravenost-na-prirodni-katastrofy-v-jizni-zambii/

Mezi příklady snižování rizika katastrof v součinnosti s mezinárodními organizacemi, zejména s Dětským fondem OSN (UNICEF) a se Sekretariátem OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR) patří projekty:

https://www.unicef.org/environment-and-climate-change

https://www.undrr.org/implementing-sendai-framework/partners-and-stakeholders/multistakeholder-initiatives-and-partnerships

Všechny tyto aktivity přispívají k záchraně lidských životů a k adaptaci lidských obydlí a obživy na stávající klimatické a přírodní podmínky, a zároveň k e zvýšení ochrany životního prostředí a ke snižování rizika klimatických změn.

.